Jak napisać list motywacyjny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak napisać list motywacyjny?
Poradnik

Wiele osób aktywnie szukających pracy rezygnuje z pisania listów motywacyjnych, często z przekonania, że i tak najbardziej liczy się CV, a na list nikt nawet nie spojrzy. Choć takie sytuacje na pewno mają miejsce, nie jest to reguła, a dobry list motywacyjny może pomóc nam przeskoczyć w rankingu kandydatów na wysokie miejsce. Jak się za niego zabrać?

Dobry list motywacyjny, krok po kroku

Po tygodniach intensywnych poszukiwań pracy, udoskonaleniu i odświeżeniu CV oraz po stworzeniu listy najbardziej obiecujących miejsc, do których chcemy aplikować, pozostało już tylko jedno – wysłać swoją kandydaturę. Podczas wypełniania formularzy jest zazwyczaj dodatkowa opcja dołączenia listu motywacyjnego i tu często pojawia się dylemat. Czy warto męczyć się i pisać list motywacyjny, który może z automatu trafić do kosza, jeśli nasze CV nie będzie odpowiednie? A jeśli warto, to jak go napisać? Na szczęście napisanie listu motywacyjnego jest o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać. Sprawdźcie, jak podejść do tego zadania profesjonalnie i jak za pomocą listu przekonać do siebie każdego pracodawcę.

Dlaczego jest ważny?

Celem listu motywacyjnego jest przedstawienie kandydata i krótkie podsumowanie jego doświadczenia zawodowego. Dobrze napisany może z łatwością wzbudzić zainteresowanie menadżera HR i skłonić go do poważnego rozpatrzenia naszej kandydatury. Dużą zaletą listu motywacyjnego jest forma, dużo bardziej osobista niż stosunkowo suche CV. W liście, już za pomocą samego języka i sposobu formułowania wypowiedzi, możemy pokazać się z najlepszej strony. Może być on tajną bronią szczególnie dla osób, które próbują dopiero zahaczyć się o daną branżę i nie mają dużego (lub żadnego) doświadczenia. Warto pamiętać, że stanowi on uzupełnienie CV, a nie jego zamiennik, dlatego nie powinniśmy zawierać w nich informacji na zasadzie „kopiuj-wklej”.

1. Dane kontaktowe kandydata i adresata

Zaczynamy od rzeczy podstawowej: na samej górze, po lewej stronie umieszczamy nasze dane kontaktowe, a poniżej z prawej strony kartki dane adresata. Jeśli nie wiemy, do kogo konkretnie się zwracamy, możemy zaadresować go do działu HR.

2. Wstęp

Na początku listu warto zaznaczyć, skąd dowiedzieliśmy się o konkretnym stanowisku (tu warto podać jego pełną nazwę) i dlaczego zdecydowaliśmy się na nie aplikować. Ten akapit ma za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorcy, powinien być osobisty, ale nie za długi (2–3 zdania). Na końcu możemy zaznaczyć, że w dalszej części przedstawimy argumenty za naszą kandydaturą.

3. Rozwinięcie

Najważniejsza część całego listu, w której powinniśmy zawrzeć dwa akapity. W pierwszym należy uzasadnić, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. W tym celu najlepiej jest przeanalizować ogłoszenie pod kątem oczekiwań pracodawcy i po kolei odnosić się do nich w liście. Naturalnie staramy się przy tym pozostać szczerzy – przeszacowywanie własnych zdolności i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw. W drugim akapicie staramy się z kolei udowodnić, że nasze wartości, cechy osobowości i podejście do pracy są zgodne z filozofią miejsca, do którego aplikujemy. W tym celu również niezbędne będzie przeanalizowanie ogłoszenia, które jest skarbnicą wiedzy o potrzebach pracodawcy.

4. Zakończenie

Na koniec warto dodać, że liczymy na pozytywny odbiór listu oraz że jesteśmy otwarci na szerszą dyskusję w kolejnym etapie rekrutacji. Wszystko puentujemy formalnym pożegnaniem.

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrew Neel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*