Formy opodatkowania dla sklepów internetowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Formy opodatkowania dla sklepów internetowych
Biznes

Prowadzenie własnego sklepu internetowego to sprawdzony pomysł na biznes. Jednak zanim e-sklep zacznie generować zyski, trzeba rozstrzygnąć kilka związanych z nim dylematów – między innymi określić jego formę opodatkowania.

Założenie działalności gospodarczej, w ramach której będzie prowadzony sklep internetowy, jest proste i nie wymaga dużego zaangażowania czasowego. Inaczej jest już jednak z dylematami, jakie towarzyszą takiemu przedsięwzięciu. Jeden z najważniejszych, czyli wybór formy opodatkowania e-sklepu, potrafi przysporzyć wiele problemów. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przeanalizować dostępne w tym zakresie możliwości. Na jakie sposoby można rozliczać biznes online i który z nich jest najlepszy?

Wybór formy opodatkowania – podstawowe informacje

Sklep internetowy można prowadzić w ramach dowolnej formy prawnej działalności, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Może być to zatem firma jednoosobowa albo któraś ze spółek: cywilna, jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Niektóre większe e-sklepy funkcjonują również w formie spółki akcyjnej. 

Co istotne, wszystkie, z wyjątkiem spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, formy prawne dają możliwość wyboru sposobu rozliczania działalności. Niezależnie zatem, czy przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową, czy działa w ramach którejś ze spółek, może wybrać jedno z następujących rozwiązań: ryczałt ewidencjonowany, zasady ogólne według skali podatkowej lub podatek liniowy.

Ryczałt ewidencjonowany 

Bardzo prostą, a przy tym dla wielu e-sklepów opłacalną, formą opodatkowania jest ryczałt ewidencjonowany. Wynika to z faktu, że opodatkowanie jest tu naliczane od kwoty przychodów, a jego stawka, w przypadku handlu internetowego, wynosi zaledwie 3%. Ważną zaletą ryczałtu jest też fakt, że nie wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych ani żadnej innej skomplikowanej dokumentacji. 

Największą wadą ryczałtu jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo w jego przypadku trzeba uważać, aby nie pojawiły się żadne przychody z tytułu świadczenia usług finansowych lub ubezpieczeniowych. W takiej sytuacji automatycznie traci się prawo do korzystania z ryczałtu i trzeba przejść na zasady ogólne. 

Ryczałt jest dobrym wyborem zwłaszcza dla małych sklepów oraz tych, które generują niewielkie koszty. Nie skorzystają z niego jednak przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, a także ci, których przychody przekraczają 150 tys. euro w skali roku. Zgodnie z przepisami w ramach ryczałtu nie mogą również rozliczać się przedsiębiorcy, którzy wcześniej rozliczali działalność na zasadach ogólnych, a także e-sklepy z określonych branż. Jeśli chodzi o te ostatnie, z ryczałtu wykluczone są między innymi sprzedaż pojazdów czy też przychody z reklamy.

Podatek na zasadach ogólnych

Jeśli przedsiębiorca nie może skorzystać z ryczałtu albo musi ponosić wysokie koszty, które obniżają jego opłacalność, dobrym rozwiązaniem może być dla niego wybór opodatkowania na zasadach ogólnych.

Opłacanie podatku na zasadach ogólnych jest korzystnym wyborem, zwłaszcza gdy roczne dochody nie przekraczają 85 528 zł. Do tej kwoty przedsiębiorca jest bowiem objęty 17% stawką podatku, a każda złotówka powyżej tego progu podlega opodatkowaniu na poziomie 32%. Ważną zaletą tej opcji jest możliwość odliczania kosztów oraz korzystania z licznych ulg podatkowych. Co ważne, pozwala ona również rozliczać dochody wspólnie z małżonkiem.

Właściciele e-sklepów rozliczający się na zasadach ogólnych muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także wpłacać co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy. 

Podatek liniowy

Podatek liniowy wiąże się z opłacaniem stałej stawki opodatkowania, która wynosi 19% i jest naliczana od dochodu. Taki sposób opodatkowania jest obowiązkowy dla spółek z o.o., akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, ale można go stosować również w przypadku innych form prawnych działalności. Jest opłacalny zwłaszcza dla tych, których dochody przekraczają 85 528 zł – w przypadku zasad ogólnych powodowałoby to „wejście” w 32% próg podatku dochodowego. Głównym minusem jest tu natomiast brak niektórych ulg podatkowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*