Kryzys na rynku poligraficznym. Ceny papieru rosną z dnia na dzień

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Kryzys na rynku poligraficznym. Ceny papieru rosną z dnia na dzień
Biznes

Papier jest kluczowym surowcem w gospodarce, biorąc udział w łańcuchach produkcji wielu sektorów. Obecnie rynek poligraficzny spowity jest kryzysem, jakiego nie było od lat. Co jest przyczyną problemów i jakie mogą być ich dalsze konsekwencje?

Papier na wagę złota

Kryzys na rynku papieru w ostatnich dniach stał się jednym z głośniejszych tematów. Wszystko za sprawą artykułów medialnych, poddających w wątpliwość możliwość dostarczenia uczniom podręczników szkolnych na czas. Czy faktycznie takie zagrożenie istnieje? Okazuje się, że jak najbardziej. 

Ceny papieru – surowca, którego podaż wydawałaby się w dzisiejszych czasach niezagrożona – z miesiąca na miesiąc rosną nawet o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. Od początku 4 kw. 2021 r. do końca 1 kw. 2021 roku ceny za belę poligraficznego papieru produkcyjnego wzrosły średnio o ok. 70%. Od wiosny dynamika wzrostów cen jest coraz większa, przez co wiele zakładów nie stać na nabycie niezbędnego surowca, a wielu mniejszym przedsiębiorcom z branży grozi perspektywa pożegnania się z tym sektorem. 

Nie tylko inflacja wpływa na wysokie ceny papieru

Niespotykane dotąd podwyżki cen papieru odnotowywane są od połowy 2021 roku. Okres ten pokrywa się ze znacznymi wzrostami cen energii elektrycznej. Do produkcji papieru, jak i półproduktów wykorzystywanych w przemyśle poligraficznym, energia elektryczna jest zasobem tak samo kluczowym, jak drewno. 

Na dynamikę wzrostu cen wpływa również inflacja. Jednak najważniejszym czynnikiem jest ograniczenie podaży papieru przy zachowaniu takiego samego, a nawet rosnącego popytu. Na skutek globalizacji większość produkcji papieru poligraficznego w ostatnich dekadach została przeniesiona do Dalekiego Wschodu, głównie Chin. Zerwane łańcuchy dostaw na skutek epidemii SARS-COV-2 rozłożone są w czasie i – w przypadku przemysłu poligraficznego – rezultaty zjawiska obserwowane są właśnie od końca 2021 roku do dzisiaj. Brak papieru w magazynach sprawia, że cena surowca jest coraz wyższa, a wykonawcy nie mają innego wyjścia, jak również regularnie podnosić ceny.

Zdj. główne: Christa Dodoo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*