Wystawianie faktur – o tym musisz pamiętać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wystawianie faktur – o tym musisz pamiętać
Biznes

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie księgowości to ogromna odpowiedzialność. Jeden błąd może nieść za sobą poważne konsekwencje, a pomyłka może oznaczać straty dla firmy. W każdej księgowości konieczne jest wystawianie faktur, czy wiesz, na co zwracać uwagę podczas tego procesu? Sprawdź, o czym pamiętać przy wystawianiu faktury. 

Co musi zawierać faktura?

Każda faktura musi zawierać określone elementy. Bez nich faktura będzie nieważna. Te elementy zostały określone w art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Do najważniejszych informacji na fakturze należą między innymi: data wystawienia, numer identyfikujący fakturę, dane podatnika i nabywcy towarów lub usług, nazwa dostarczonego towaru lub usługi oraz kwota należności i inne. Są też dane, takie jak data dokonania lub zakończenia dostawy towarów, którą uwzględnia się tylko jeśli różni się ona od daty wystawienia faktury. Elementów zawartych na fakturze jest naprawdę bardzo wiele i łatwo się w tym pogubić. W sprawnym i bezbłędnym fakturowaniu pomoże Ci program do faktur, który większość pracy wykona za Ciebie. 

Czy można wystawiać faktury internetowo?

Oczywiście! Faktury można wystawiać zarówno fizycznie, jak i elektronicznie. To bardzo ważne i wygodne jeśli prowadzisz księgowość online. Wystawienie faktury przez Internet przebiega bardzo podobnie do wypisywania faktury tradycyjnej. Przy wystawianiu faktury online z pewnością przydatny okaże się program do fakturowania. Faktury internetowe są szczególnie praktyczne, jeśli przeprowadza się transakcje online, na przykład w sklepie internetowym. Dzięki możliwości wystawienia faktury online, zaoszczędzisz sporo czasu i kłopotów. 

Wystawianie faktur w języku obcym

Podczas prowadzenia firmy często nawiązuje się kontakty handlowe z przedsiębiorcami nie tylko z kraju, lecz także z zagranicy. Wśród Twoich klientów mogą znaleźć się firmy z siedzibą w Niemczech, Anglii, Holandii czy nawet Chin. Możesz bez problemu wystawić dla nich faktury w języku obcym, jednak musisz pamiętać o kilku zasadach. Przy generowaniu faktury dla zagranicznego kontrahenta, możesz przetłumaczyć wszystkie zawarte na niej pozycje, jednak nie zapominaj o tym, aby rozliczenie podatku VAT nastąpiło w PLN. W praktyce wielu przedsiębiorców stosuje rozwiązanie w postaci wystawiania faktury dwujęzycznej, która jest niezwykle wygodna, ponieważ wówczas żadna ze stron transakcji nie ma problemu z jej odczytaniem. Równie często przedsiębiorcy działający na terenie Polski nabywają towary lub usługi od zagranicznych podmiotów, taka transakcja również może być potwierdzona fakturą. Faktury od kontrahenta z terenu Unii Europejskiej, według prawa nie musisz tłumaczyć. Jeżeli jednak współpracujesz z podmiotem gospodarczym spoza Wspólnoty, zlecenie lub wykonanie tłumaczenia otrzymanej faktury może okazać się koniecznością. Mogą żądać tego na przykład służby celne.

Prowadzenie księgowości w firmie wiąże się bardzo ściśle z wystawianiem faktur. To bardzo ważny, praktycznie niezbędny dokument dla klientów Twojej firmy oraz dla Ciebie. Wystawianie faktur jest trudnym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Na szczęście istnieją programy do fakturowania, które znacząco ułatwiają ten proces i zmniejszają ryzyko popełnienia błędu. Zadbaj o swoje przedsiębiorstwo i zainwestuj w rozwiązania, które usprawnią jego funkcjonowanie i sprawią, że praca księgowości będzie znacznie łatwiejsza.

Fot. główne: Tyler Franta/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*