Jakie mogą być konsekwencje utraty karty płatniczej i jak im zapobiec?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie mogą być konsekwencje utraty karty płatniczej i jak im zapobiec?
Finanse

Utrata karty płatniczej może przytrafić się każdej, nawet najbardziej ostrożnej i uważnej osobie.

Narodowy Bank Polski podaje, że z roku na rok wzrasta ilość wydawanych kart płatniczych, a wraz ze wzrostem ilości kart, proporcjonalnie rośnie liczba przestępstw z ich użyciem. Dlatego każdy posiadacz karty powinien wiedzieć, co należy zrobić w przypadku jej utraty lub zagubienia.

Środki ostrożności podczas korzystania z karty płatniczej

Korzystanie z karty płatniczej powinno zawsze odbywać się z zachowaniem środków ostrożności:

  • nie wolno przechowywać kodu pin do karty razem z kartą, do której on jest,
  • nie należy dawać karty innym osobom,
  • nie wolno udostępniać danych karty podczas rozmów telefonicznych,
  • płacąc kartą przez internet, należy sprawdzić, czy strona  jest bezpieczna – w pasku adresu po lewej stronie znajduje się kłódka,
  • płacąc kartą za wizytę w restauracji, należy wskazać na wydruku z terminala wysokość napiwku,
  • po pobycie w miejscach szczególnie zatłoczonych warto sprawdzić, czy zawartość portfela nie została naruszona.

Co zrobić w przypadku utraty karty?

Jeśli zostanie zauważony brak karty, to najpierw należy sprawdzić: portfel, odzież, torebkę – często karta wkładana jest nie w to miejsca, w którym powinna się znaleźć. Jeśli karta zostanie zastrzeżona, a później okaże się, że się nie zgubiła, to nie można jej już ponownie aktywować i koniecznie jest oczekiwanie na wydanie duplikatu.

Jeśli po przeszukaniu wszystkich rzeczy osobistych karty nadal nie ma, to konieczne jest podjęcie kolejnych kroków, czyli zablokowanie karty. Karta umożliwia dostęp do rachunku i zgromadzonych tam środków. Większość kart dostosowana jest do realizacji transakcji zbliżeniowych (nie wymagają one potwierdzenia kodem PIN) do kwoty nawet 100 zł (wysokość maksymalnej kwoty transakcji bez kodu PIN jest zależna od banku).

Zablokować kartę można bardzo szybko – wystarczy zadzwonić na Infolinię Systemu Zastrzegania Kart, który jest czynny całą dobę. Na tej infolinii można zastrzec karty jednocześnie z kilku banków, co jest szczególnie ważne, jeśli zostanie utracony portfel z różnymi kartami płatniczymi. Usługa zastrzeżenia karty jest bezpłatna. Można z niej skorzystać, nawet jeśli karta zostanie utracona za granicą.

Jakie mogą być konsekwencje utraty karty płatniczej?

Karta płatnicza jest tylko małym kawałkiem plastiku. Jednak konsekwencje jej utraty mogą być bardzo poważne. Karta jest przypisana do określonego konta, tym samym umożliwia dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Dzięki karcie można realizować transakcje do wysokości dziennego limitu. Złodziej może błyskawicznie wykorzystać środki dostępne na karcie, dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie utraty karty. Od momentu zgłoszenia za wszystkie zaakceptowane transakcje z utraconej karty odpowiada tylko bank. Wyjątek jest w sytuacji, gdy właściciel karty po jej zastrzeżeniu dokona transakcji.

Odpowiedzialność finansowa za transakcje utraconą kartą

Odpowiedzialność finansowa za wszystkie transakcje utraconą kartą jest uregulowana w ustawie o usługach płatniczych. Tym samym dla posiadacza utraconej karty wysokość odzyskanych środków finansowych jest zależna:

  • przed zastarzeniem utraconej karty posiadacz rachunku odpowiada tylko za transakcje do równowartości 50 EURO, za transakcje powyżej tej kwoty bank musi zwrócić utracone środki,
  • po zastrzeżeniu karty, za wszystkie zaakceptowane transakcje finansowo odpowiada bank.

Warunki odzyskania środków finansowych

Warunkiem odzyskania utraconych środków finansowych jest bezwzględne przestrzeganie umowy z bankiem oraz korzystanie z karty płatniczej zgodnie z regulaminem. W regulaminie każdego banku znajduje się zapis o „niezwłocznym dokonaniu zgłoszenia utraty karty”. Niestety żaden regulamin nie wyjaśnia, jak szybko ma nastąpić to zgłoszenie.

Właściciel rachunku będzie sam odpowiadał za utracone środki finansowe, jeśli  karta została utracona:

  • umyślnie,
  • w wyniku umyślnego niedbalstwa,
  • w wyniku rażącego niedbalstwa.

Czy warto ubezpieczać kartę? 

Coraz częściej w ofercie banków pojawia się ubezpieczenie na wypadek utraty karty. Najczęściej jest to niewielki wydatek, dzięki któremu można uchronić się od niemiłych konsekwencji spowodowanych utratą karty. Zawsze należy sprawdzić warunki ubezpieczenia, bo często zdarza się, że ubezpieczenie nie zwraca utraconych środków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*