Karta dużej rodziny funkcjonuje w Polsce dopiero od kilku lat. Wcześniej taka forma pomocy dla rodzin wielodzietnych była w niewielu dużych miastach. Komu i na jakich zasadach przysługuje karta dużej rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinnie, jeśli jest w niej troje lub więcej dzieci do 18. roku życia (jeśli się uczą, to do 25. roku życia). Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. O kartę dużej rodziny mogą wystąpić:
- małżeństwa,
- osoby żyjące w konkubinacie lub w związku partnerskim,
- rodzice zastępczy,
- rodzinne domy dziecka,
- imigranci przebywający legalnie w kraju.
Posiadając Kartą Dużej Rodziny, można skorzystać z rabatów m.in.: w sklepach i obiektach kulturalno-rekreacyjnych. Otrzymanie Karty Dużej Rodziny jest zależne tylko od ilości dzieci w rodzinie, nie od wysokości dochodu.
Z dniem 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą starać się wszyscy rodzice, którzy mieli minimum troje dzieci na swoim utrzymaniu – bez znaczenia jest obecny wiek dzieci.
Karta Dużej Rodziny – gdzie i jak ją otrzymać?
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek we właściwym urzędzie miasta/gminy lub przez platformę ePUAP. Wnioski rozpatrywane są przez właściwy urząd w terminie do 30 dni, w sprawach szczególnie skomplikowanych do dwóch miesięcy.
Karta wydawana jest bezpłatnie, jeśli zostanie zagubiona, to koszt wydania jej duplikatu to niecałe 10 zł. Karta Dużej Rodziny jest imienna i zawiera dane właściciela, takie jak:
- imię i nazwisko,
- nr. PESEL,
- datę ważności.
Czy warto posiadać Kartę Dużej Rodziny?
Karta uprawnia do zniżek w różnych punktach na terenie całego kraju, które oznaczone są hasłem: „tutaj Honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Obecnie karta honorowana jest przez ponad 22 tys. punktów, a są to m.in.:
- restauracje,
- szkoły językowe,
- muzea,
- sklepy,
- banki,
- firmy ubezpieczeniowe,
- ośrodki szkoleniowe,
- firmy doradcze,
- teatry,
- stacje paliw m.in. Lotos, Orlen, Shell,
- salony fryzjerskie,
- LOT obecnie oferuje 10% zniżki na przeloty i 50% zniżki na usługi dodatkowe,
- PKP obecnie oferuje 37% na przejazdy jednorazowe i 49% na bilety miesięczne.
Wysokość zniżki na Kartę Dużej Rodziny jest zależna od miejsca i wynosi od 5 do nawet 70%. Od 2019 roku na tę karę można uzyskać również 3 tys. zniżki na zakup kotła gazowego.
Mobilna aplikacja
Od zeszłego roku nie trzeba nosić Karty Dużej Rodziny przy sobie. Wystarczy tylko ściągnąć aplikacje ze sklepu Google, zainstalować i pokazywać w wybranych punktach kod. Aplikacja ma funkcję geolokalizacji, czyli wyszukuje w pobliżu punkty, w których jest honorowana Karta Dużej Rodziny.
Zeznanie roczne z Kartą Dużej Rodziny
Rodziny wielodzietne mogą liczyć na przyspieszenie zwrotu z podatku dochodowego do 30 dni, jeśli zeznanie roczne zostanie obliczone przez internet. Aby podatnik posiadający kartę Dużej Rodziny mógł szybciej otrzymać zwrot podatku, to powinien zaznaczyć odpowiednie pole w:
- PIT – 36 (26) pole 436,
- PIT – 37 (25) pole 139,
- PIT – 28 pole 153.
Zakreślenie tych pól w zeznaniu rocznym jest informacją dla Urzędu Skarbowego, że podatnik ma Kartę Dużej Rodziny.
Posiadanie Karty Dużej Rodziny ma bardzo wiele zalet. Dlatego warto poświęcić czas, aby ją założyć.
Opublikuj komentarz