Kupuj akcje - radzą specjaliści banku Morgan Stanley

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Kupuj akcje - radzą specjaliści banku Morgan Stanley

Najnowsza prognoza banku Morgan Stanley jest wyjątkowo optymistyczna dla rynku akcji. Skąd jego analitycy czerpią swój entuzjazm i co konkretnie przewidują?

Na wielu rynkach ceny akcji są wyższe niż przed marcowym załamaniem, które było następstwem wybuchu pandemii koronawirusa. Co więcej, takie indeksy giełdowe jak S&P500 znajdują się obecnie na rekordowych poziomach i wiele wskazuje na to, że będą kontynuować swoje wzrosty. Tak twierdzą między innymi analitycy banku Morgan Stanley, ale również JPMorgan Chase i Goldman Sachs.

Skąd optymizm analityków?

Stratedzy Morgana Stanleya spodziewają się wzrostów cen akcji przede wszystkim ze względu na oczekiwanie V-kształtnego ożywienia gospodarczego, kontynuowanie programów pomocowych i pozytywne efekty masowych szczepień przeciw COVID-19. Ich zdaniem inwestorzy podejdą do rynków akcyjnych tak, jakby mieli do czynienia z ożywieniem po recesji. Dlatego uważają, że na koniec przyszłego roku indeks S&P500 może wzrosnąć do 3900 pkt., czyli o blisko 10 proc. w stosunku do obecnego poziomu.

Co ze złotem i indeksem dolara?

Analizy Morgan Stanley objęły również inne ważne rynki: walutowy oraz złota. Jeśli chodzi o ten ostatni, analitycy spodziewają się spadku ceny kruszcu do 1825 USD. Będzie to konsekwencją pozytywnej sytuacji w gospodarce, a jednocześnie braku presji inflacyjnej. Globalne ożywienie ma też sprzyjać osłabieniu się dolara wobec innych walut, co może spowodować spadek indeksu amerykańskiej waluty (DXY) o około 4 proc.

Analitycy podkreślają, że poprawa koniunktury nie będzie przebiegać jednostajnie. W krótkim terminie problematyczna może okazać się silna zimowa fala pandemii koronawirusa, natomiast w dłuższym – bardziej oszczędna polityka fiskalna i monetarna.

Opublikuj komentarz
O autorze
Marcin Kowalczyk
Pasjonat świata finansów, doświadczony copywriter i aktywny inwestor giełdowy. Zarabia zdalnie, pisząc i inwestując, co zapewnia mu wolność prywatną oraz zawodową. Miłośnik minimalizmu, ubogacających podróży, futurologii i dobrej kawy.
Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *