Waloryzacja emerytur. Znamy stawkę na 2023 rok

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Waloryzacja emerytur. Znamy stawkę na 2023 rok
Finanse

Temat waloryzacji emerytur nie znajduje się na pierwszych stronach mediów, ale powoli zaczyna być o nim coraz głośniej. I prawdopodobnie rozgłos dopiero zacznie się kształtować, ponieważ znamy już wstępną propozycję rządu ws. wysokości waloryzacji świadczeń emerytalnych na 2023 rok! 

Emerytury będą wyższe, choć niewiele wyższe 

Poziom inflacji za maj 2022 roku. wyniósł 13,9%. Szacuje się, że przed okresem spadków poziom inflacji może dojść nawet do 20%. W związku z tym pojawia się coraz więcej aspektów związanych z podniesieniem tzw. budżetówki (wynagrodzeń z sektora budżetowego), ale również wysokością świadczeń emerytalnych. 

Rząd zaproponował wysokość waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych na 2023 roku na poziomie 9,6%. Łączny koszt dla budżetu wyniósłby 27,5 mln zł. 

Jak dotąd propozycja rządu nie znajduje aprobaty większości obserwatorów. W obliczu dwucyfrowej – i wciąż rosnącej – inflacji propozycja podwyższenia świadczeń emerytalnych o 9,6% jest kontrowersyjna. Warto zwrócić uwagę na to, że przeciętny koszyk zakupowy osób będących na emeryturze składa się głównie z żywności i leków. Obydwa sektory zostały najmocniej dotknięte przez inflację. Wzrost cen niektórych rodzajów żywności, np. olejów, szacowany jest na nawet ponad 50% (w porównaniu do analogicznego roku poprzedniego). Co więcej ,należy też pamiętać, że wyższa inflacja sprawia, że koszty produktów są droższe. Wpływy z podatków – chociażby z VAT – jest wobec tego znacznie wyższy. 

Waloryzacja emerytur. Dlaczego 9,6%? Czy propozycja się utrzyma?

Nie znamy informacji na temat kryteriów, jakimi kierowało się Ministerstwo, proponując podwyżkę waloryzacji. Wiadomo jednak, że – przykładowo – propozycja podwyżek dla nauczycieli akademickich i profesorów (4,4%) nie bazowała w ogóle na poziomie inflacji, a więc miała charakter niezależny. Wobec braku definitywnego punktu odniesienia można przypuszczać, że poziom waloryzacji może się jednak zmienić w zależności od tego, jak silny wpływ wywrą jeszcze organizacje pozarządowe w trakcie procesu konsultacji oraz tego, jak wysoki będzie podawany przez GUS poziom inflacji za lipiec, sierpień i wrzesień bieżącego roku.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*