Formy opodatkowania jednoosobowej działalności – jakie są możliwości?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Formy opodatkowania jednoosobowej działalności – jakie są możliwości?
Podatki

Wiele osób chcących otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się, jaką formę opodatkowania wybrać. Jakie są możliwości opodatkowania takiej działalności?

Jakie są formy opodatkowania jednoosobowej działalności?

Wybór formy opodatkowania jednoosobowej działalności jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na wysokość podatku odprowadzanego do Urzędu Skarbowego. Jest również zależne od sposobu prowadzenie księgowości (co ma wpływ na cenę za usługę w biurze rachunkowym). 

Wyróżnia się 4 formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych;
  • jednolitą stawką podatku tzw. podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej

Jest to podstawowa forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli rozpoczynając działalność gospodarczą, nie zgłosisz do US innej formy opodatkowania w ustalonym terminie, to będziesz musiał rozliczać się na zasadach ogólnych.

Aby ustalić wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu, musisz od przychodów działalności odjąć koszty uzyskania. Przychody i koszty muszą być ewidencjonowane w księdze przychodów i rozchodów. Jeśli roczne przychody przekraczają 1 200 000 Euro, to musisz prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe).

W opodatkowaniu na zasadach ogólnych wyróżnia się dwie stawki:

  • 18%, jeśli dochód roczny jest niższy niż 85 528 zł;
  • 32%, jeśli dochód roczny jest wyższy niż 85 528 zł.

Zaliczkę na podatek dochodowy możesz odprowadzać co miesiąc (z automatu) lub kwartalnie (jeśli spełnisz odpowiednie warunki i poinformujesz o tym Urząd Skarbowy). Po zakończeniu roku podatkowego należy rozliczyć PIT-36. Na tym formularzu można łączyć dochody uzyskane z działalności i poza niej. Można rozliczyć się również wspólnie z małżonkiem, odliczając np. ulgę na dzieci.

Opodatkowanie podatkiem liniowym 19%

Aby ustalić wysokość opodatkowania, należy od przychodów odjąć koszty uzyskania. Przychody muszą być ewidencjonowane w KPrR. Jeśli roczna wysokość przychodów przekracza 1 200 0000 zł, to trzeba prowadzić księgi handlowe.

Podatek liniowy ma jedną dużą zaletę – niezależnie od dochodu firma opodatkowana jest podatkiem 19%. Rozliczając się podatkiem liniowym, po zakończeniu roku podatkowego trzeba złożyć PIT 36-L. Niestety nie ma możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem i skorzystania z ulg podatkowych.

Ryczałt od dochodów ewidencjonowanych

Jest to najbardziej specyficzna forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej dotycząca określonej grupy podatników. Wysokość ryczałtu na podatek jest zależna od rodzaju prowadzonej działalności.

Aymanejed/pixabay.com

Dużą zaletą jest prosta ewidencja księgowa. Ten sposób opodatkowania ma swoje wady. Przedsiębiorca musi zapłacić podatek niezależnie od tego, czy koszty działalności przewyższyły przychody. Rozliczenie roczne należy złożyć na PIT-28. Nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani skorzystać z ulg podatkowych.

Karta podatkowa

Rozliczanie się za pomocą karty podatkowej jest możliwie tylko dla osób prowadzących określony rodzaj działalności. Jeśli chcesz się rozliczać za pomocą karty podatkowej, to musisz spełnić dodatkowo kilka innych warunków.

Fot. StartupStockPhotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*