Chińska gospodarka zaczyna się chwiać

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Chińska gospodarka zaczyna się chwiać
Gospodarka

Kolejne niebezpieczne dane spływają z Państwa Środka. Nie tylko globalne zawirowania związane z agresją rosyjską na Ukrainę, ale dalszy rozwój COVID-19 i jego konsekwencje wpływają na zaniżone zdolności chińskiej gospodarki. Czy Chiny wchodzą w etap kryzysu gospodarczego?

Wirus w Chinach wciąż sieje spustoszenie

Nie było jeszcze takiej sytuacji przez ostatnie 20 lat, aby chińska gospodarka tak gwałtownie spowolniła. Pierwsze oznaki przesilenia widoczne były jeszcze w 2019 roku, jednak to wielki kryzys epidemiczny – SARS-COV-2 – stał się katalizatorem gospodarczej zapaści Chin. W momencie, kiedy świat zachodni zaczyna wychodzić z problemów gospodarczych związanych z epidemią, a głównym źródłem nowych trudności jest sytuacja na Ukrainie, Chiny wciąż mają problem związany z wirusem. 

Według najnowszych szacunków The Economist ponad 200 milionów Chińczyków żyje obecnie z ograniczeniami sanitarnymi związanymi z COVID-19. W Chinach są one niezwykle restrykcyjne – rodziny mogą być rozdzielane, zwierzęta domowe są masowo poddawane uśpieniu. 

Spowolnienie gospodarcze Chin

Indeksy rozwoju przemysłowego odnotowują coraz niższe wartości. Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2022 roku była o ponad 11% niższa niż w rok wcześniej. Popyt wewnętrzny zanika, a Chiny wciąż nie uporały się z problemami związanymi z zachwianymi przez epidemię łańcuchami dostaw, co będzie rzutowały na wyniki eksportu. Zdaniem specjalistów Chiny stoją przed otwartymi drzwiami prowadzącymi do scenariusza gospodarczej recesji. 

Problem dla Xi Jinpinga

Wszystkie powyższe problemy rzutują również na płaszczyznę polityki wewnętrznej i stabilność całego systemu polityki ChRL. W tym roku odbywa się bowiem 20 Plenum Komunistycznej Partii Chin (która w systemie chińskim ma wyłączną pozycję decyzyjną). To wówczas Xi Jinping oficjalnie ma ubiegać się o trzecią kadencję. Wiadomo jednak, że złamałoby to wielowiekowy konsensus, zgodnie z którym prezydent może pełnić swoją funkcję jedynie przez dwie kadencje. O ile zmiany legislacyjnej w tym kontekście nie są problemem, trudności mogą się znaleźć na płaszczyźnie legitymizacji takiego wyboru. W świetle kolejnych problemów Chin pozycja Xi Jinpinga zdaje się słabnąć.

Zdj. główne: Nuno Alberto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*