Legendarna fabryka zapałek przestaje istnieć. Przez koronawirusa

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Legendarna fabryka zapałek przestaje istnieć. Przez koronawirusa

Dobrze znane wszystkim Zapałki Czechowickie przechodzą do historii. Po blisko 100 latach istnienia producent zamyka działalność.

PCC Consumer Products Czechowice jest, a właściwie był, największym producentem zapałek w Polsce i jednocześnie jednym z największych w Europie. Niestety, problemy finansowe, do których przyczynił się wybuch pandemii koronawirusa, zmusiły go do przejścia w stan likwidacji.

Pandemia dobiła fabrykę?

Decyzja o zamknięciu czechowickiego zakładu zapadła na ostatnim nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu. Jej szczegóły nie są znane, ale lakoniczny komunikat producenta wystarczy, by zrozumieć naturę jego problemów:

Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią Covid-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu.”

To był ostatni przemysłowy producent zapałek

Warto podkreślić, że czechowicki zakład jest największą i jednocześnie najstarszą fabryką producenta, ale nie jedyną, którą zamknął w ostatnim czasie. Już wcześniej taki sam los spotkał zakłady w Bystrzycy, Częstochowie, Gdańsku i Sianowie. Oznacza to koniec 100-letniej historii firmy, która produkowała 70 mln sztuk zapałek dziennie i zatrudniała około 200 osób.

Opublikuj komentarz
O autorze
Marcin Kowalczyk
Pasjonat świata finansów, doświadczony copywriter i aktywny inwestor giełdowy. Zarabia zdalnie, pisząc i inwestując, co zapewnia mu wolność prywatną oraz zawodową. Miłośnik minimalizmu, ubogacających podróży, futurologii i dobrej kawy.
Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *