Jak sprawdzić zaległość abonamentu RTV?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawdzić zaległość abonamentu RTV?
Prawo

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zgodnie z prawem płacenie abonamentu RTV obowiązuje każdego, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy abonent nie opłaca należności przez dłuższy czas. Jak wówczas sprawdzić powstałe zaległości?

Kiedy płacenie abonamentu jest obowiązkowe?

Posiadanie odbiornika radiowo-telewizyjnego automatycznie obliguje Cię do płacenia abonamentu nawet w przypadku, gdy z niego nie korzystasz. Urządzenia powinny być zarejestrowane w przeciągu 14 dni od dnia zakupu. Jeśli przestajesz być posiadaczem odbiornika lub zmieniasz miejsce zamieszkania niezbędne jest zgłoszenie tego w placówce Poczty Polskiej. Można to również zrobić przez internet. W przeciwnym razie opłaty nadal będą naliczane.

Z opłacania abonamentu zwolnione są osoby po 75 roku życia, a także te które ukończyły 60 lat, a ich emerytura wynosi nie więcej, niż 50% przeciętnego wynagrodzenia. Zwolnieni są także bezrobotni oraz użytkownicy posiadający I grupę inwalidzką.

Sprawdzanie zaległości

Poczta posiada informacje dotyczące całości zadłużenia w sytuacji, gdy z jakiejś przyczyny nie płaciłeś abonamentu. Korzystając z odpowiedniego druku możesz tam uregulować zaległość. Jak sprawdzić jaka jest kwota długu?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z infolinii Poczty Polskiej, która działa w dni robocze od 8:00 do 20:00. Pod numerem +48 438 420 606 dowiesz się, jakie masz zaległości, jeśli chodzi o abonament RTV. Jak sprawdzić zaległość online? Najlepiej wysyłając maila na adres: [email protected]

Możesz to również zrobić korespondencyjnie, wysyłając zapytanie na adres:
Poczta Polska S.A.
COF Wydział Abonamentu RTV
ul. Bernardyńska 15
85-940 Bydgoszcz

Czy nieopłacanie abonamentu RTV jest karalne?

Wiele osób nie rejestruje odbiorników RTV licząc na to, że nie będzie się to wiązało z żadnymi konsekwencjami prawnymi. Rzeczywiście często tak jest, zwłaszcza że nie ma ustawowego obowiązku wpuszczenia kontrolera Poczty Polskiej do domu. Wobec tego nie jest on w stanie sprawdzić, czy ktoś korzysta z odbiornika radiowego lub telewizyjnego. W razie wykrycia karę stanowi 30-krotność miesięcznej opłaty.

Jeśli jednak zarejestrowałeś już urządzenie, ale nie płacisz abonamentu to prędzej czy później otrzymasz wezwanie do zapłaty. KRRiT może maksymalnie zażądać nieuregulowanego abonamentu z ostatnich 5 lat razem z odsetkami. Wcześniejszy dług ulega bowiem przedawnieniu. W niektórych przypadkach, jak przewlekła choroba lub niskie zarobki możliwe jest także rozłożenie na raty, a nawet umorzenie długu.

Fot.: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*