Artykuł sponsorowany
Prowadzenie lokalu gastronomicznego to ciężki kawałek chleba, zwłaszcza w czasach pandemicznych. Otwarcie i utrzymanie restauracji wymaga ogromnych nakładów finansowych, które można pozyskać między innym z dotacji na gastronomię. Radzimy, jak takowe uzyskać, by móc rozpocząć działalność.
Cena otwarcia działalności w gastronomii zależy od tego, jakiego rodzaju lokal chcesz otworzyć. Na restaurację potrzebujesz minimum sto tysięcy złotych, ponieważ w restauracyjnej kuchni potrzeba najwięcej specjalistycznych sprzętów oraz narzędzi. Profesjonalne maszyny kuchenne Hendi oraz garnki, patelnie, noże i deski do krojenia są absolutnie niezbędne w lokalu gastronomicznym. Bez nich sprawne i szybkie przygotowywanie oraz wydawanie posiłków jest niemożliwe. Jeśli z kolei marzysz o otwarciu cukierni, potrzebujesz co najmniej czterdzieści tysięcy złotych. Ta kwota, choć znacznie mniejsza od poprzedniej, nadal nie należy do najniższych. W cukierni liczy się jakość i świeżość wyrobów. W ich utrzymaniu pomogą z pewnością gabloty chłodnicze Stalgast, które utrzymają odpowiednią temperaturę do zachowania najlepszego smaku ciast. Najtańszym lokalem gastronomicznym, jaki możesz otworzyć to budka z gastronomią. Na jej założenie musisz mieć nie mniej niż piętnaście tysięcy złotych. To już kwota w zasięgu ręki większości Polaków. Nie oznacza to jednak, że w budce nie muszą pojawić się profesjonalne sprzęty. Nawet jeśli chcesz serwować tylko kebaby lub zapiekanki, konieczne będą ruszty, opiekacze oraz lodówki. Te sprzęty możesz kupić na stronie internetowej https://gastro-pol.pl/.
Oczywiście najlepszym źródłem pieniędzy na rozpoczęcie swojej działalności są własne oszczędności. To najbardziej bezpieczne rozwiązanie, niestety mało kto ma na swoim koncie zbędne sto tysięcy złotych. Innym i najczęściej wybieranym sposobem na zdobycie pieniędzy jest kredyt z banku. Wielu restauratorów zaciąga kredyty i popada w ogromne długi, kiedy po kilku latach knajpa przestaje dobrze prosperować. Dobrym rozwiązaniem jest zebranie części pieniędzy samemu, a do pełnej kwoty wziąć tylko niewielką pożyczkę. Zawsze lepiej jest spłacać mniejszą sumę, więc pożyczka jest bardziej bezpieczną opcją. Doskonałą metodą na pozyskanie pieniędzy na otwarcie knajpy, jest złożenie wniosku o dotację od państwa lub z Unii Europejskiej.
Dotacje to doskonały sposób na to, by zdobyć potrzebną do otwarcia lokalu kwotę. Często jednak takie dofinansowania wymagają po jakimś czasie zwrotu, zwłaszcza, jeśli restauracja nie utrzyma się przez określony w regulaminie dofinansowania czas. Jedyną bezzwrotną dotacją na otwarcie lokalu jest ta z Urzędu Pracy. Maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, to dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Wysokość tej kwoty jest uzależniona między innymi od miejscowości. Nie jest to zawrotna kwota, ale wystarczy na star małej gastronomii. Może to też być suma, którą podłączysz do swoich oszczędności, by szybciej uzbierać pieniądze na założenie działalności. Minusem dotacji z UP jest konieczność posiadania statusu bezrobotnego. Z kolei dotacje z Unii Europejskiej na otwarcie lokalu nie są już bezzwrotne, a udzielane są jak pożyczka. Maksymalna kwota dotacji z UE to czterdzieści tysięcy złotych. Minusem tej dotacji jest długi okres oczekiwania na wypłatę środków. Czas ten może wynosić nawet rok. W przypadku obu dofinansowań, otrzymane pieniądze można wydać tylko na określone w regulaminie rzeczy.
Zdjęcie główne: Waldemar Brandt/pexels.com