Usługa Twój e-PIT – w jaki sposób dokonać korekty zeznania podatkowego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Usługa Twój e-PIT – w jaki sposób dokonać korekty zeznania podatkowego?
Podatki

Błąd w deklaracji podatkowej, czy to elektronicznej, czy papierowej, może przytrafić się każdemu. W takim wypadku warto jednak wiedzieć, jak sprawnie dokonać korekty dokumentu.

Zgodnie z przepisami, podatnik, który złożył papierową deklarację PIT, może dokonać jej korekty w tej samej formie, jak również przez internet. Podobnie, jeśli złożył deklarację drogą elektroniczną, może skorygować ją internetowo, składając dokument w okienku podawczym lub wysyłając go do urzędu listem poleconym. Poniżej podpowiadamy jak dokonać korekty deklaracji złożonej w ramach usługi Twój e-PIT, a także wyjaśniamy, które z podanych w niej informacji można „poprawić”.

Twój e-PIT, czyli automatyczne składanie deklaracji podatkowej

Od kilku lat podatnicy będący osobami fizycznymi nie muszą samodzielnie wypełniać rocznej deklaracji podatkowej. Uściślając, chodzi tu przede wszystkim o pracowników, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę lub cywilnoprawnej i rozliczają się na druku PIT-37 lub PIT-38. To możliwe dzięki usłudze Twój e-PIT, w ramach której formularze podatkowe wypełniają pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

Aby sprawdzić wypełnioną przez KAS deklarację, należy zalogować się do rządowego portalu podatki.gov.pl. Jeśli wszystkie informacje są prawidłowe, wystarczy zatwierdzić dokument i wysłać go do urzędu. Brak reakcji w tym zakresie spowoduje, że po 30 kwietnia danego roku PIT zostanie złożony automatycznie. Niezależnie o której z tych sytuacji mowa, podatnik ma prawo dokonać korekty zeznania podatkowego. Może okazać się to konieczne, gdy na przykład nie została w nim uwzględniona ulga lub odliczenie od podatku.

Co można skorygować w złożonej już deklaracji PIT?

W ramach usługi Twój e-PIT do rozliczenia podatkowego automatycznie dodawana jest tylko część ulg, na przykład z tytułu opłacania składek zdrowotnych. W przypadku wielu innych choćby ulgi prorodzinnej czy rehabilitacyjnej potrzebna jest już samodzielna modyfikacja deklaracji. Jeśli podatnik zapomniał ich uwzględnić, bez problemu może to zrobić dokonując korekty. Podobnie jest w przypadku, gdy chce zmienić charakter rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W ramach korekty rozliczenia można również zmienić organizację, na którą chce się przeznaczyć 1 procent podatku, przy czym jest to możliwe tylko do końca maja. Jeśli podatnik nie wprowadzi zmian w tym punkcie deklaracji, środki trafią do podmiotu, który wsparł w ubiegłym roku.

Kiedy i jak skorygować zeznanie podatkowe?

Każdy podatnik ma prawo dokonać korekty złożonego zeznania. Może to zrobić w dowolnym momencie, gdy zauważy błąd, albo po otrzymaniu urzędowego pisma z wezwaniem do zapłaty. W tym drugim przypadku powinien najpierw uregulować należność, a następnie złożyć zeznanie korygujące.

Aby skorygować dowolny błąd, należy przesłać nową deklarację ze wskazaniem, że jest to dokument korygujący. Jak wspomniano, można go złożyć osobiście w formie papierowej, wysłać listem poleconym albo skorzystać z drogi elektronicznej. Należy jednak podkreślić, że deklaracje korygujące złożone poprzez system Twój e-PIT mogą zostać odrzucone przez urząd. 

Problematyczna korekta w ramach usługi Twój e-PIT

Podatnik, który chce skorygować deklarację drogą elektroniczną, powinien skorzystać na przykład z programu e-PIT. Usługa Twój e-PIT nie będzie tu dobrym wyborem, ponieważ jej istotą jest umożliwić terminową wysyłkę rozliczenia. Uściślając, po prostu nie została ona przygotowana do obsługiwania formularzy korygujących.

Korekta złożona przez system Twój e-PIT może zostać uznana za nieprawidłową, ponieważ system nie daje możliwości spełnienia wszystkich wymogów dla podpisu dokumentu. Zgodnie z przepisami, podpis na deklaracji korygującej musi zawierać pięć danych autoryzacyjnych, tymczasem usługa Twój e-PIT przewiduje wskazanie tylko trzech z nich. Warto o tym pamiętać i złożyć korektę w inny, bezpieczniejszy sposób.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*