Wady i zalety ryczałtu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wady i zalety ryczałtu
Podatki

Wybierając formę rozliczenia podatku dochodowego swojej firmy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wysokość przychodów, charakter prowadzonej działalności czy generowane koszty. Uproszczoną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jak wygląda rozliczenie na tej zasadzie i kto może z niej skorzystać? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Ryczałt – podstawowe zasady

Przy rozliczaniu działalności na zasadzie ryczałtu płacisz po prostu określony procent od przychodu, niezależnie od kosztów jego uzyskania. Przy tym wysokość ryczałtu jest różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności – może wynosić od 2% do 17%.

Z ryczałtu skorzystać mogą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółki cywilne. Jednak trzeba wiedzieć, że niektóre formy działalności nie mogą być rozliczane na tej zasadzie. Według Ustawy z 20 listopada 1998 roku ryczałtowcami nie mogą być firmy:

  • prowadzące apteki;
  • kupujące oraz sprzedające wartości dewizowe;
  • handlujące częściami do pojazdów mechanicznych;
  • zajmujące się wytwarzaniem wyrobów, które obejmuje podatek akcyzowy.

Z ryczałtu nie mogą również korzystać osoby na umowie o pracę, które w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej chcą świadczyć usługi na rzecz tego samego pracodawcy. Możliwe jest natomiast rozliczenie ryczałtowe na etacie, gdy osoba w ramach swojej działalności gospodarczej obsługuje inne firmy.

Jeśli chodzi o limit przychodów ograniczający możliwość opodatkowania w formie ryczałtu, to jest on bardzo wysoki i dotyczy niewielkiego procenta przedsiębiorców, których przychody w ostatnim roku podatkowym przekroczyły 2 miliony euro.

Zalety ryczałtu

Główną zaletą ryczałtu, o której wspomina się najczęściej, jest stawka niższa niż w przypadku innych form opodatkowania. Przy niektórych działalnościach ryczałt jest nawet o kilkanaście punktów procentowych niższy od stawki podstawowej według skali podatkowej (18%) i przy podatku liniowym (19%). W związku z tym na ryczałt najczęściej decydują się firmy, które obejmują najniższe stawki podatku.

Drugą zaletą rozliczania się na zasadach ryczałtu jest uproszczona księgowość. W praktyce oznacza to, że firma musi prowadzić jedynie ewidencję przychodów, bez konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Wady ryczałtu

Największym minusem ryczałtowego opodatkowania jest fakt, że przedsiębiorca nie może odliczyć od podatku dochodowego kosztów uzyskania przychodu. Dla firm, które ponoszą duże koszty, nawet przy niższych stawkach podatku, ryczałt może być po prostu nieopłacalny.

Inną wadą ryczałtu jest brak możliwości rozliczania się podatnika z małżonkiem lub na zasadach określonych dla osób, które samotnie wychowują dzieci. Ryczałtowcy nie skorzystają również z ulgi na dzieci. Taką możliwość zachowają jedynie, jeśli mają dochody z innego źródła, w związku z czym składają oddzielne zeznanie podatkowe.

Warto wspomnieć, że jest kilka kosztów, które ryczałtowiec może odliczyć od przychodu. Są to:

  • składki na ubezpieczenia społeczne;
  • wpłaty indywidualne na konto emerytalne;
  • wydatki związane z rehabilitacją (ulga rehabilitacyjna);
  • koszty Internetu (ulga internetowa);
  • darowizny.

Na ryczałcie przedsiębiorca ma również prawo do ulgi dla osób osiągających dochody za granicą. Może też odliczyć od podatku składki zdrowotne (do 7,75% podstawy składki).

Zdj. główne: Recha Oktaviani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*