10 sposobów na niższe rachunki za prąd

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 sposobów na niższe rachunki za prąd
Poradnik

Bez prądu nie da się funkcjonować – jest to jeden z obowiązkowych wydatków w budżecie domowym. Jednak wysokość rachunków za prąd można obniżyć, stosując proste triki.

Przeciętna polska rodzina płaci około 120 zł miesięcznie za energię elektryczną. Dla niektórych rodzin jest to duży wydatek. W jaki sposób można skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

1. Zmiana dostawcy energii elektrycznej

Zawsze warto porównać ceny energii elektrycznej i w razie potrzeby zmienić dostawcę na tańszego. Można to zrobić w dowolnym momencie obowiązywania umowy. Wystarczy tylko nawiązać współpracę z nowym dostawcą energii elektrycznej – nowa umowa będzie obowiązywać od dnia wygaśnięcia poprzedniej.

Każdy obywatel ma prawo do zmiany dostawcy prądu, gwarantuje to art. 3 ust. 5 dyrektywy elektroenergetycznej.

2. Zmiana taryfy

Jeśli nie chcesz zmieniać swojego dotychczasowego dostawcy prądu, to przemyśl zmianę taryfy. Zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi propozycjami i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Firma Fortum proponuje swoim nowym klientom taryfę Fortum Godziny, w której nowi klienci otrzymują 10h prądu zupełnie za darmo. Dostępny jest on codziennie od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00.

Bardzo podobna jest oferta dwóch taryf w Tauron. Prąd jest o połowę tańszy od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00 i w weekendy. We wszystkie dni ustawowo wolne od pracy obowiązuje tańsza taryfa.

3. Sprzęty tylko z klasy energetycznej A

Gdy kupujesz sprzęt elektroniczny do domu, to zwracaj uwagę na klasę energetyczności. Najoszczędniejsze w zużyciu energii są sprzęty oznaczone literą A. W sklepach dostępne są sprzęty oznaczone literą A+, A++ oraz A+++ (zużywają one bardzo mało prądu).

4. Wyłączaj światło

Gdy opuszczasz pomieszczenie, to wyłączaj światło. Włączenie światła pobiera tyle samo prądu, co żarówka, świecąc przez 1 sekundę. Żarówki kompaktowe stanowią wyjątek – należy je wyłączać, gdy opuszczasz pomieszczenie na minimum 5 minut.

5. Żarówki tylko energooszczędne

Eksperci szacują, iż żarówki LED pozwalają na zaoszczędzenie około 80% energii elektrycznej, przy aż pięciokrotnym zwiększeniu mocy światła. Żarówki LED są bardziej żywotne od tych tradycyjnych.

6. Gotuj tylko pod przykryciem

Ekologiczne gotowanie jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie energii. Gotując, przykrywaj garnki – dzięki temu zaoszczędzisz około 30% energii. Naczynia do gotowania powinny mieć grube dno, które dobrze przewodzi ciepło.

7. Rozsądnie korzystaj ze sprzętu

Ze sprzętów elektronicznych w gospodarstwie domowym warto korzystać inteligentnie. Nie ma sensu prać ubrań, jeśli zajmują 1/4 pralki. Włączanie w połowie załadowanej zmywarki też nie ma większego sensu.

Jeśli wymieniasz sprzęty, to postaw na nowoczesność. Systemy eco i eco bubble pozwalają zaoszczędzić prąd i wodę.

8. Właściwie używaj lodówki

Lodówka działa przez całą dobę, co przekłada się na około 30% jej udziału w rachunkach za prąd. Można obniżyć tę wartość poprzez:

  • właściwe ustawienie lodówki z dala od źródeł ciepła,
  • krótkie i rzadkie otwieranie lodówki,
  • niewkładanie ciepłych potraw,
  • regularne rozmrażanie i mycie lodówki.

9. Wyłącz sprzęt

Ładowarka, telewizor, dekoder i komputer nie muszą być stale podłączone do prądu. Tryb czuwania w dekoderze oraz w telewizorze również pobiera prąd. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie się do zasady: „nie korzystasz, to wyłącz”. 

10. Oświetlenie ogrodowe

Jeśli chcesz mieć pięknie oświetlony ogród, nie wydając przy tym dużo pieniędzy, to wybierz dekoracyjne lampy solarne, które pozwalają na zaoszczędzenie energii. Lampy znajdujące się przy wejściu do domu i garażu warto wyposażyć w czujniki ruchu – dzięki temu światło zapali się tylko wtedy, gdy wykryje ruch w promieniu np. 3 metrów. 

Jak widać, aby obniżyć rachunki za prąd, trzeba przede wszystkim zmienić nawyki całej rodziny i zacząć korzystać z odpowiednich sprzętów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*