Konto bankowe dla dziecka – od ilu lat i czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Konto bankowe dla dziecka – od ilu lat i czy warto?
Poradnik

Własne konto w banku jest już standardem dla wielu Polaków. Ostatnio bardzo popularne stało się zakładanie konta dla dziecka. Dlaczego warto założyć dziecku własne konto w banku?

Po co zakładać dziecku konto bankowe?

Wielu rodziców zastanawia się, po co zakładać dziecku konto, przecież ten produkt bankowy jest kojarzony tylko ze światem dorosłych. Choć dzieci ze światem finansów mają styczność już od najmłodszych lat. Obecnie już kilkulatki otrzymują pierwsze kieszonkowe lub dostają „koperty” np.: z okazji urodzin.

Dlaczego konto bankowe jest dobrym wyborem?

Jeśli Twoje dziecko otrzymuje kieszonkowe, to warto zadbać o jego edukację finansową. Jeśli masz wątpliwości, dlaczego warto założyć dziecku rachunek bankowy, to przeczytaj o 5 powodach, dla których warto to zrobić:

1. Edukacja finansowa

W szkolnym planie nie ma nauki o finansach, która w życiu jest niezbędna. Bardzo często dzieci zdane są tylko na wiedzę ekonomiczną zasłyszaną od kolegów lub znalezioną w internecie. Dlatego warto zapoznać dziecko z podstawową wiedzą ekonomiczną np.: czym jest konto bankowe, lokata, rachunek oszczędnościowy. Warto wspomnieć również o kredytach lub pożyczkach, które należy spłacać w terminie.

2. Wygoda

Gdy dziecko ma własne konto bankowe, to jest bardzo wygodne rozwiązanie dla rodzica. Nie trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiednią sumę pieniędzy w bankomacie. Wystarczy przelać dziecku na konto odpowiednią ilość pieniędzy.

Jeśli dziecku zabraknie pieniędzy np.: podczas kolonii, to zawsze można zrobić przelew. Mimo dzielącej odległości dziecko szybko otrzyma pieniądze. Gdy nastolatek ma własną kartę płatniczą to, wracając ze szkoły do domu, może zrobić drobne zakupy, a później rodzic przelewa pieniądze na konto dziecka. Dzięki temu nie ma potrzeby zostawiania dziecku gotówki.

3. Umiejętność oszczędzania

Dzięki założeniu konta oszczędnościowego nastolatek zauważy, że w ten sposób można dużo więcej oszczędzić, niż odkładając do świnki skarbonki. W niektórych bankach jest wiele różnych promocji, które zachęcają dziecko do oszczędzania.

4. Nauka zarządzania własnym budżetem

Gdy nastolatek dysponuje określoną kwotą, to musi nauczyć się mądrze wydawać pieniądze. Nauczy się wtedy, że nieprzemyślane wydawanie pieniędzy oznacza niemożliwość zrealizowania większych wydatków.

5. Nauka bezpieczeństwa i samodyscypliny

Jeśli nastolatek ma własną kartę do konta, to należy nauczyć go zasad bezpieczeństwa podczas logowania się do konta. Rodzic powinien wytłumaczyć dziecku, jakie jest ryzyko podczas zakupów przez internet.

O czym warto wiedzieć przed założeniem konta dla dziecka?

Rachunek bankowy można założyć w imieniu własnego dziecka lub dziecka adoptowanego (jeśli jesteś rodziną zastępczą). Aby założyć konto dla dziecka, należy mieć jego dokument tożsamości np.: legitymację szkolną lub dowód osobisty.

W wielu bankach można założyć dla dziecka konto poniżej 13 roku życia, jeśli rodzic ma rachunek w tym banku. Kartę płatniczą do konta otrzyma dziecko, dopiero gdy ukończy 13 rok życia. Rodzic może ustalić limit wypłat z bankomatu oraz limit przelewów internetowych.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Aby założyć dziecku konto w wybranym banku, należy przedstawić dokumenty potwierdzające jego tożsamość, czyli dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna, akt urodzenia. Koniecznie jest również udowodnienie w banku, że jest się rodzicem dziecka.

Podczas zakładania konta dla dziecka niezbędne jest podanie nr PESEL dziecka oraz wyrażenie pisemnej zgody na otwarcie. Niektóre banki wymagają obecności dziecka i złożenia przez niego podpisu.

Kiedy założyć dziecku pierwsze konto bankowe?

Dziecko może skorzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie, dopiero gdy skończy 13 lat. Dlatego zakładanie konta przed 13 rokiem życia jest kwestią dyskusyjną. Jeśli rodzic chce co miesiąc odkładać konkretne sumy i nie ruszać ich, gdy będą nieprzewidziane wydatki, to najlepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe dla dziecka.

Jeśli chcesz, aby dziecko samodzielnie korzystało ze swoich pieniędzy i uczyło się oszczędzać, to załóż dziecku konto w banku po jego 13 urodzinach. Jeśli konto ma być gromadzeniem kapitału, to można je już założyć maluchowi.

Fot. vjkombajn/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*