Mieszkanie dla Młodych. Jakie warunki oferował ten program?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie dla Młodych. Jakie warunki oferował ten program?
Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mieszkanie dla Młodych, w skrócie MdM, to rządowy program, który w Polsce funkcjonował w latach 2014-2018. Jego głównym założeniem miała być pomoc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem Polaków, jednak nie każdy obywatel mógł z niego skorzystać – dopłaty MdM były bowiem dostępne wyłącznie tym kredytobiorcom, którzy spełnili określone warunki. Jakie to były wymagania i czy program MDM z perspektywy czasu okazał się sukcesem – o tym powiemy poniżej!

Program MdM w teorii i praktyce

Program Mieszkanie dla Młodych wszedł w życie w 2014 r., zastępując inny rządowy program Rodzina na Swoim. Jego głównym założeniem miała być finansowa pomoc od rządu tym młodym Polakom, którzy w tamtym okresie zdecydowali się na zakup swojego pierwszego mieszkania lub budowę domu.

Fot.: elements.envato.com / vorobeyphoto

W ramach programu otrzymywało się jednorazowe wsparcie finansowe w celu dofinansowania wkładu własnego w zakup pierwszej nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Według oficjalnych danych, beneficjenci programu uzyskali pomoc opiewającą w sumie na ok. 2,8 mld zł. Z programu skorzystało natomiast ponad 110 tys. osób. Jako że środki finansowe na dopłaty MDM były ograniczone, program zakończył się w 2018 r., wraz z wyczerpaniem się ich puli.

Wbrew pozorom, wsparcie finansowe w ramach MDM uzyskiwały nie osoby najuboższe, lecz takie które spełniały określone kryterium wiekowe oraz kupowały nieruchomość o określonym metrażu i wartości. Limit powierzchni użytkowej wynosił 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów jednorodzinnych. Limity rosły jednak, jeśli rodzina miała przynajmniej 3 dzieci – o 10 m2. Dotacje na zakup nieruchomości wynosiły natomiast od 10 do 30% jej wartości.

Jak program Mieszkanie dla Młodych wpłynął na rynek?

Mimo tego, że dostęp do programu MdM był możliwy tylko dla osób, które w momencie przystąpienia do niego nie byli właścicielami żadnej nieruchomości, spotkał się on z bardzo dużym entuzjazmem. To właśnie m. in. dzięki tej inicjatywie w naszym kraju znacznie zwiększył się popyt na mieszkania, a także poprawie uległa ich ogólna dostępność. W czasie trwania programu deweloperzy budowali znacznie więcej mieszkań odpowiadającym warunkom programu, a więc do 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów.

Niestety, program MDM miał także swoje ciemne strony. W wielu polskich miastach ceny nieruchomości wzrosły – zwłaszcza tam, gdzie do tej pory były niższe, co dopasowało je do wyższych limitów programu. Sporym problemem okazał się także limit wiekowy – do programu Mieszkanie dla Młodych mogły przystąpić tylko osoby, które nie ukończyły 35. roku życia, co uniemożliwiło wielu, często niewiele starszym Polakom skorzystanie z dopłaty MdM i tym samym spełnienie marzeń o własnym domu lub mieszkaniu.

Jedno jest jednak pewne – program MdM należy już do przeszłości i kto miał okazję z niego skorzystać, ten już to zrobił. Pomimo dużego sukcesu, jaki odniósł i sporego zainteresowania nim Polaków, rząd nie zdecydował się bowiem na jego przedłużenie. W planach są natomiast inne programy, które mają na celu wsparcie obywateli w zakupie nieruchomości na własność. Czy i one odniosą sukces na miarę Mieszkania dla Młodych – to dopiero się okaże.   

Zdjęcie główne: elements.envato.com / yuliayaspe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*