Opiekunka osób starszych w Niemczech – dlaczego nie warto pracować na czarno?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Opiekunka osób starszych w Niemczech – dlaczego nie warto pracować na czarno?
Praca

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kiedyś praca za granicą była dla Polaków dostępna niemal wyłącznie na czarno. Brak opcji legalnego zatrudnienia z jednej strony odstraszał, a z drugiej mamił obietnicą lepszych zarobków i niezależnością. Dziś już mało kto decyduje się na tak ryzykowny krok, jakim jest praca bez umowy. Dowiedz się, dlaczego opiekunka osób starszych powinna być zatrudniona w legalny sposób.

Jaką umowę może otrzymać opiekunka w Niemczech?

Być może nadal trafiają się oferty pracy dla opiekunki w Niemczech, które nie przewidują podpisywania żadnej umowy między pracownikiem a pracodawcą. W takiej sytuacji od razu powinnaś zachować czujność i najlepiej odmówić dalszej współpracy. Dlaczego? Bo brak umowy oznacza dla Ciebie ryzyko, o którym piszemy poniżej. Najlepszą opcją zawsze jest umowa o pracę.

Opiekunki wyjeżdżające do pracy za granicę mogą liczyć na jedną z trzech głównych form zatrudnienia:

  • przez agencję pracy (agencję rekrutacyjną),
  • przez agencję pracy tymczasowej,
  • bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy.

Z uwagi na dość skomplikowane procedury, a często także bariery językowe nie do pokonania, zdecydowania większość naszych rodaków decyduje się na stabilne zatrudnienie przez polską agencję. Zyskują w ten sposób całodobowe wsparcie koordynatora.

Co dostaje opiekunka w ramach umowy o pracę?

Umowa o pracę dla opiekunki może być skonstruowana na kilka sposobów. Dlatego też zawsze przed podpisaniem dokumentu zapoznaj się z jego zawartością! Zwróć szczególną uwagę na to, czy w ramach legalnego zatrudnienia otrzymasz:

  • ubezpieczenie – polskie lub niemieckie, uprawniające do skorzystania z pomocy medycznej w kraju i za granicą,
  • wynagrodzenie w ustalonej wysokości, wyrażone w walucie euro i przelewane na wskazane konto bankowe,
  • dni wolne,
  • dodatkowe bonusy – premie świąteczne, zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowanie w domu podopiecznego.

Legalna umowa daje Ci przede wszystkim poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej na temat: Praca opiekunki w Niemczech – dlaczego jest to korzystna opcja?

Bezpieczeństwo zatrudnienia na umowie o pracę

Dla Ciebie, jako osoby zatrudnianej na danym stanowisku, największe znaczenie ma bezpieczeństwo. Praca na podstawie legalnej umowy pozwoli Ci egzekwować swoje należności, nawet jeśli pracodawca uchylałby się od ich wypłacenia. Pozwala też budować wiarygodną historię, na wypadek gdybyś chciała w przyszłości ubiegać się o pożyczkę czy kredyt gotówkowy w banku. A to jeszcze nie wszystko, bo dochody z  legalnego, opodatkowanego źródła przyczyniają się do późniejszych korzyści i wypłacania wyższego świadczenia rentowego czy emerytalnego.

Brak umowy – dlaczego praca na czarno jest ryzykowna?

Praca na czarno nie daje Ci żadnych podstaw do wysuwania roszczeń wobec pracodawcy, nawet gdy ten nie przestrzega ustaleń. Brak odprowadzanych składek emerytalnych i brak ubezpieczenia zdrowotnego sprawia, że nie możesz liczyć na pomoc państwa w razie zachorowania.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*