Założenie firmy – to proste!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Założenie firmy – to proste!
Biznes

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz założyć własną firmę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Obecnie założenie działalności gospodarczej nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Wszystkie formalności związane z założeniem małej firmy załatwisz z domu, przez Internet. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najpopularniejszą formą prawną dla prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. To właśnie ten rodzaj firmy założysz najszybciej i najprościej, dokonując wpisu w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. JDG to firma założona i prowadzona przez jedną osobę, ale może ona zatrudniać pracowników. Zanim dokonasz wpisu w CEIDG musisz przemyśleć kilka kwestii.

Rodzaj prowadzonej działalności

Podstawowa sprawa to ustalenie, jaką działalność będziesz prowadzić poprzez wybór kodów z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Są tam pogrupowane różnego rodzaju branże i oferowane usługi, produkty etc. Możesz wybrać dowolną liczbę kodów PKD, jednak uważaj, bo niektóre oznaczają konieczność zostania czynnym płatnikiem VAT. 

Forma opodatkowania 

Kolejna, bardzo ważna z punktu widzenia wpisu do CEIDG sprawa to wybór formy opodatkowania. Możesz rozliczać się kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze stałymi stawkami dla danej branży, na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Karta i ryczałt nie są oferowane dla wszystkich branż. Zastanów się też, czy chcesz płacić zaliczki na podatek dochodowy co miesiąc czy co kwartał.

Nazwa i adres firmy

Oczywiście potrzebujesz nazwy dla własnej firmy. W przypadku JDG nazwa pełna musi zawierać imię i nazwisko właściciela, ale można do tego dopisać dowolne słowa. Podaje się też skróconą nazwę, która nie musi już zawierać danych osobowych właściciela, z której korzysta się na przykład dla potrzeb kontaktu ZUS lub marketingowych. 

Adres Twojej firmy może być w Twoim mieszkaniu lub w wynajętym czy zakupionym lokalu czy biurze. Jest też opcja rejestracji jako wirtualne biuro w miejscach udostępniających tego typu usługi wraz z przestrzenią do pracy.

Usługi księgowe

Możesz, ale nie musisz, podjąć współpracę z biurem księgowym. Jeśli to zrobisz, wpisz dane biura we wniosku CEIDG. Możesz także dopisać je później. 

Wniosek CEIDG

Mając już powyższe informacje, to jest wybraną nazwę, kody PKD, formę opodatkowania, adres, możesz przejść do rejestracji firmy w CEIDG. Zrobisz to online, wypełniając wniosek CEIDG-1 na stronie frima.gov.pl, a podpiszesz go profilem zaufanym ePUAP, podpisem kwalifikowanym elektronicznie lub osobiście w wybranym punkcie. Wniosek jest dość intuicyjny do wypełnienia, ale jako osoba początkująca w prowadzeniu biznesu lepiej skorzystaj z poradnika jak wypełnić wniosek CEIDG krok po kroku.

VAT-owiec czy nie?

Jeśli chcesz płacić VAT, to do wniosku CEIDG-1 dołącz formularz VAT-R. Pamiętaj, że niektóre kody PKD wymuszają zostanie płatnikiem VAT. Możesz skorzystać z przedmiotowego lub podmiotowego zwolnienia z VAT-u i wtedy nie musisz zostawać płatnikiem tego podatku, a ceny za Twoje usługi i produkty będą netto.

Zgłoszenie do ZUS-u

Do druku CEIDG-1 dołącz też internetowo druk ZUA, by zgłosić się jak ubezpieczony i płatnik składek do ZUS, lub druk ZZA, jeśli poza prowadzeniem firmy masz umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem albo chcesz skorzystać z tzw. ulgi na start. 

Materiał partnera.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*