Artykuł sponsorowany
Każda współcześnie działająca branża powinna inwestować w rozwój i unowocześnianie swoich procesów. Ma to wpływ na bardzo wiele aspektów pracy fabryk, zakładów przemysłowych i innych branż. Dlaczego warto zrobotyzować i zautomatyzować zakłady i jak to zrobić z sensem? Podpowiadamy!
W każdej firmie, zwłaszcza takiej, która zajmuje się produkcją, ważne są wyniki. Bezpośredni wpływ na to, jakie sukcesy osiąga zakład, ma wydajność procesów produkcji, pracowników oraz całokształtu firmy. Dzięki automatyzacji fabryki, pracownicy będą pracować znacznie szybciej i bardziej wydajnie przez to, że dzięki maszynom skraca się czas wykonywania wielu zadań. Nawet najprostsze rozwiązania, takie jak taśmy produkcyjne, podnośniki czy wciągniki już ułatwią ludziom pracę i przyniosą dla firmy lepsze wyniki.
Jeszcze do niedawna praca w fabryce wiązała się z ciężką fizyczną harówką. Dzięki robotyzacji oraz automatyzacji swojej fabryki pracownicy będą mogli odpocząć od ciężkich i wymagających fizycznie prac. Roboty i automatyczne maszyny wykonują najtrudniejsze zadania za nich, przez co cały proces przebiega dużo szybciej, a jeden pracownik niewielkim nakładem pracy będzie mógł zrobić na swojej zmianie znacznie więcej. Lżejsza praca oznacza też większe zadowolenie osób zatrudnionych i sprawia, że tych 8 godzin przy taśmie mija szybciej i przyjemniej. Wszelkiego rodzaju podajniki, automatyczne dystrybutory lub inne roboty zmniejszają ilość kilometrów, które podczas zmiany pokonać musi pracownik. Lepsze i bardziej komfortowe warunki pracy to większe zadowolenie i satysfakcja dla pracowników.
Absolutnie nie! Rzeczywiście, pojęcia “robotyzacja” i “automatyzacja” mogą brzmieć groźnie i onieśmielająco, ale nic bardziej mylnego! Obsługa większości automatów oraz robotów ogranicza się do tego, aby wcisnąć odpowiedni guzik albo umiejętnie poruszyć joystik. O ile maszyny dobrze zaprogramowane, a ich interfejs jest dostosowany do tego, aby mogli obsługiwać je laicy, nie potrzebujesz nawet wielkiego szkolenia, wystarczy instrukcja obsługi. Wielu pracodawców boi się wprowadzać innowacje do swoich fabryk, ponieważ obawiają się tego, że pracownicy nie poradzą sobie z ich eksploatacją, jednak to naprawdę nie fizyka kwantowa. Odpowiednio przeszkolić osoby, które mają operować maszyną na co dzień może także pracownik firmy, od której kupujesz sprzęt.
Dzięki powierzeniu wielu procesów maszynom, możesz zyskać naprawdę wiele. Roboty wykonują pracę bardziej precyzyjnie, dokładniej i popełniają znacznie mniej błędów niż człowiek, który odczuwa zmęczenie, senność, któremu czasem zatrzęsie się ręka. Dzięki maszynom w Twojej fabryce mniej produktów zostanie odrzuconych ze względu na błędy produkcyjne. Im mniej strat, tym więcej zysków, a skorzystają na tym również pracownicy, którzy unikną nieprzyjemnych konsekwencji swoich pomyłek i nie stracą premii czy dnia wolnego. W tym wypadku maszyny dbają o interes wszystkich związanych z danym zakładem i przynoszą zyski każdej ze stron.
Choć automatyzacja oraz robotyzacja procesów w fabryce może wydawać się czymś trudnym, niezwykle skomplikowanym i zawiłym, jednak wcale takie nie jest. Dzięki zdecydowaniu się na innowacyjne rozwiązania dla swojego przedsiębiorstwa, zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy i klienci mogą naprawdę wiele zyskać. Wyższa jakość usług, krótszy czas realizacji i zminimalizowanie strat to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą automatyzacja produkcji.
Fot. Science in HD/unsplash.com