9 sposobów na niższe rachunki za wodę

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
9 sposobów na niższe rachunki za wodę
Poradnik

Opłaty za wodę i kanalizację są dla większości gospodarstw domowych jedną ze stałych ponoszonych opłat. W jaki sposób można zaoszczędzić na rachunkach za wodę? 

Przeciętna polska czteroosobowa rodzina zużywa co miesiąc około 10 m3 wody (w tym około 4 m3 jest to ciepła woda). Jeśli rodzina mieszka w bloku, to cena za wodę i kanalizację jest zawarta w czynszu do wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli rodzina mieszka w domu jednorodzinnym, to do kosztu zużycia wody należy doliczyć koszty związane z kanalizacją lub opróżnianiem szamba.

9 sposobów na niższe rachunki za wodę

1. Skontroluj stan instalacji

Cieknący kran, czy zepsuta spłuczka w toalecie mogą być przyczyną zwiększenia się rachunków za wodę. Kapiąca woda z prędkością 1 kropli na sekundę powoduje utratę 12 tys. l wody rocznie.

2. Oszczędne baterie umywalkowe i prysznicowe

Wielu producentów oferuje baterie, które zmniejszają zużycie wody. Oszczędnym rozwiązaniem jest również bateria z czujnikiem ruchu – woda leje się tylko wtedy, gdy pod kranem znajdują się ręce. 

3. Baterie jednouchwytowe 

Zastosowanie baterii jednouchwytowych pomaga oszczędzać wodę – zakręcanie wody lub zmiana jej temperatury jest szybsza niż w kranach z dwoma kurkami.

4. Prysznic lepszy niż wanna

Podczas szybkiego prysznicu zużywane jest mniej wody niż w czasie kąpieli w wannie. Długi prysznic to większe zużycie wody – warto wtedy do łazienki wziąć ze sobą zegarek, który zmobilizuje do szybszej kąpieli.

5. Mycie zębów 

Złym nawykiem wielu osób jest płukanie zębów pod bieżącą wodą. Przed myciem zębów warto nalać wody do kubka i nie odkręcać ponownie kranu. 

6. Pralka i zmywarka

Większość pralek i zmywarek ma program ECO. Jeśli planowana jest wymiana sprzętu na nowy, to warto wziąć pod uwagę podawane przez producenta zużycie wody. Piorąc pranie, warto stosować program „pranie wstępne” tylko dla odzieży mocno zabrudzonej. Jeśli nie posiadasz zmywarki, przemyśl jej zakup, ponieważ mycie w zmywarce pozwala zaoszczędzić 3 x więcej wody.

Pralkę i zmywarkę należy włączać, tylko jeśli nazbiera się pełny wsad – jest to oszczędność wody i prądu.

7. Zakup perlatory

Najtańszym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę jest zakup perlatorów, czyli nakładek na kran, które ograniczają wypływ wody. Można je zamontować na każdym kranie i na słuchawce prysznicowej. Dzięki zamontowaniu tego małego gadżetu można zaoszczędzić nawet 60% wody. Koszt tego urządzenia to tylko 20-30 zł.  

8. Zbieranie deszczówki

Zbieranie deszczówki jest bardzo ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, na które obecnie można otrzymać dofinansowanie. Zebraną deszczówkę można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie, czy do mycia samochodu.

9. Kwiaty w domu podlewaj wodą z gotowania

Woda po gotowaniu ziemniaków, jarzyn czy makaronu najczęściej jest wylewana do zlewu. Warto taką wodę wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych w domu. Przed podlaniem  domowych kwiatów należy ją tylko ostudzić!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*