Budowa domu bez pozwolenia – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Budowa domu bez pozwolenia – co warto wiedzieć?
Prawo

Własny dom to marzenie wielu osób. I coraz więcej ludzi decyduje się nie tylko na zakup domu, ale też zbudowanie go od zera według własnego pomysłu i projektu. Ograniczenie stanowi jednak prawo.

W maju 2021 roku polski rząd zapowiedział kolejne zmiany w prawie budowlanym. Mają one rozszerzyć możliwości budowy domu na zgłoszenie do budynków o powierzchni do 70 m². Co więcej, projekt będzie można realizować bez dziennika budowy i kierownika. Na razie jednak ustawa nie weszła w życie. Jak więc sytuacja wygląda aktualnie i kiedy można budować dom bez pozwolenia?

Budowa domu w świetle prawa

Obecna Ustawa o prawie budowlanym z niewielkimi zmianami funkcjonuje w Polsce od 1995 roku. To ona reguluje takie kwestie, jak wymogi i formalności, które musi spełniać inwestor i określa, kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie. W zależności od zakresu i charakteru projektu organem decyzyjnym może być:

  • starosta (lub prezydent miasta);
  • wojewoda;
  • główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W przypadku projektu domu decyzję podejmuje starosta lub prezydent w miastach na prawach powiatu.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie?

Procedury ubiegania się o pozwolenie są skomplikowane i czasochłonne, dlatego w 28 czerwca 2015 roku rząd wprowadził upraszczającą je nowelizację. Zmiana pozwala na budowę domu na zgłoszeniu, jeśli starosta lub wojewoda nie wyrazili sprzeciwu w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nadal trzeba dopełnić określonych formalności, a budynek, który zgłaszamy do budowy, musi spełniać pewne warunki.

Nowelizacja daje pełną listę obiektów, które możemy realizować bez pozwolenia, a w przypadku domów są to budynki jednorodzinne, wolnostojące i w całości mieszczące się na działce (lub działkach), na której zostały zaprojektowane. Oprócz tego lista ta obejmuje m.in.:

  • przydomowe oranżerie, altany, ganki i garaże do 35m2;
  • parterowe budynki rekreacyjne oraz gospodarcze do 35m2;
  • wiaty do 50 m2.

W 2020 roku wprowadzone zostały kolejne uproszczenia, które nie dotyczą jednak budowy domów jednorodzinnych.

Zgłoszenie i pozwolenie – formalności i koszty

Bez względu na to, czy staramy się o pozwolenie na budowę, czy tylko składamy zgłoszenie, koszty będą takie same. Wiążę się to z faktem, że w obu wypadkach musimy przygotować komplet praktycznie takich samych dokumentów. Do złożenia wniosku potrzebne są:

  • projekt budowlany (4 egzemplarze);
  • decyzja o warunkach zabudowy (WZ-tka) lub wypis z MPZP (miejscowego planu zagospodarowania);
  • mapa do celów projektowych;
  • potwierdzenie prawa własności do działki, na której będzie realizowana budowa.

W przypadku budowy na podstawie zgłoszenia nowelizacja znosi obowiązek złożenia do wniosku oświadczeń o przyłączach obiektu do sieci m.in. kanalizacyjnych, gazowych, telekomunikacyjnych czy cieplnych, oraz połączenia działki projektowej z drogą publiczną.

Większość inwestorów nadal decyduje się na budowę domu z pozwoleniem. Dlaczego? Jeszcze do niedawna w przypadku budowy na podstawie zgłoszenia projekt trzeba było realizować zgodnie z dokumentacją złożoną w urzędzie, nie można było wprowadzać żadnych zmian na etapie budowy. W sytuacji, gdy jednak takie zmiany z różnych przyczyn okazały się niezbędne, wymagane było złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, a aktualne prace musiały zostać wstrzymane. 

Wymogi te złagodziła dopiero nowelizacja wprowadzona 19 września 2020 roku. Obecnie po wprowadzeniu zmian można ponownie dokonać zgłoszenia. Jest to jednak nowość, o której wiele osób nadal może nie wiedzieć.

Zdjęcie główne: Avel Chuklanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*