Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Spisując testament przed notariuszem, spadkodawca zyskuje pewność, że jego ostatnia wola zostanie na pewno spełniona. Notariusz posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie, dzięki czemu sporządzany dokument jest prawidłowy, zgodny z przepisami prawa, a więc nikt nie będzie w stanie go podważyć. Taki testament przechowywany jest w kancelarii notarialnej, a spadkodawca nie musi obawiać się, że dokument trafi w niepowołane ręce. Na czym polega sporządzenie testamentu notarialnego?
Aby sporządzić testament u notariusza, wystarczy tylko jedna wizyta. Spadkodawca musi jednak dokładnie przeanalizować, w jaki sposób chce rozdzielić swój majątek. Notariusze proponują zwykle spisanie wszystkiego na kartce i przedstawienie pomysłów specjaliście. W skład spadku wchodzą nie tylko nieruchomości, czy też oszczędności majątkowe, ale również długi. Testament notarialny powstaje więc początkowo jako wzór dokumentu, który następnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb Klienta. Notariusz przekaże także spadkodawcy informacje o ewentualnych konsekwencjach każdej decyzji.
Pierwszy testament zaleca się spisać w sytuacji, gdy wchodzi się w posiadanie majątku o większej wartości. Dotyczy to np. zakupu nieruchomości, czy też terenu pod inwestycję, a także innych przedmiotów, które mogą stanowić wartość samą w sobie. Właśnie wtedy powinno się udać do notariusza i w jego obecności umieścić w dokumencie swoją ostatnią wolę i informacje, które dla właściciela testamentu są najważniejsze. Warto pamiętać, że ostatnią wolę można wielokrotnie aktualizować, ale jest to duże ułatwienie dla dzieci oraz małżonków spadkodawcy. Wszelkie normy związane z czynnościami sporządzania testamentu i prawa spadkowego zapisano w Kodeksie Cywilnym. W wielu przypadkach testament można podważyć lub unieważnić. Dlatego też z Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego na warszawskiej Woli korzysta coraz więcej Klientów, którym zależy na profesjonalnym spisaniu ostatniej woli.
Spisanie testamentu u notariusza gwarantuje, że spadkodawca może dopytać o wszelkie możliwości prawne związane z podzieleniem spadku. Profesjonalny notariusz potrafi przełożyć nawet najbardziej skomplikowane sformułowania na prosty i zrozumiały język. Testament notarialny jest także znacznie trudniej podważyć, niż taki, który spisuje się ręcznie. Dokument spisany przez notariusza pozwala uniknąć korzystania m.in. z usług grafologa, aby potwierdzić autentyczność dokumentu.
Zdjęcie główne: materiał od klienta