Dolar za 5 złotych – co to dla nas znaczy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dolar za 5 złotych – co to dla nas znaczy?
Gospodarka

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sytuacja na rynku walutowym już od kilku miesięcy często nas zaskakuje. Obecnie mamy jednak do czynienia z prawdziwie przełomową informacją. Wiele wskazuje na to, że cena dolara przekroczy symboliczne 5 złotych. Portale finansowe prześcigały się w przewidywaniu, kiedy i czy w ogóle to nastąpi. Okazało się, że będzie to miało miejsce szybciej niż myślimy. 

Co to jednak dla nas oznacza? Czy powinno to być powodem do zmartwień dla przeciętnego konsumenta? Gdzie najszybciej można sprawdzić kursy walut i czemu warto być na bieżąco z sytuacją na rynku walutowym?

Dolar najdroższy od lat?

Kurs dolara w ostatnim czasie dostarczał nam wielu powodów do zdziwienia. Pierwszym z nich był moment, kiedy jego wartość zrównała się z wartością euro. Miało to miejsce w lipcu tego roku i wywołało duże poruszenie wśród osób zainteresowanych finansami. Sytuacja, w której jeden dolar był wart równo jedno euro raczej należy do rzadkości.

Dziś mamy do czynienia z kolejnym zaskoczeniem. Ostatnie doniesienia mówią, że obecnie kurs dolara jest najwyższy w historii! Historyczny moment miał miejsce 27 września 2022 roku. Nigdy wcześniej cena dolara nie wynosiła 5 złotych i jego wartość zwyczajowo zaczynała się od 4 z przodu, kilka lat temu nawet 3. Sytuacja na rynku walutowym jest zatem bezprecedensowa. Jaka jest tego przyczyna?

Sprawdź również: Jak ratować się przed inflacją?

Do takiego stanu rzeczy przyczyniło się wiele czynników. Za wzrost ceny dolara należy obwiniać przede wszystkim turbulencje gospodarcze, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Kryzys, wojna, inflacja – to wszystko ma wpływ na spadek wartości złotego względem innych walut. Także oficjalnej waluty Stanów Zjednoczonych, co właśnie boleśnie odczuwamy.

Jest to zła wiadomość dla osób, których styl życia wymaga od nich częstego przewalutowania złotówek na dolary. Zatem ci, którzy na przykład często odbywają podróże do Stanów Zjednoczonych lub nawiązują relacje biznesowe z podmiotami używającymi dolara, mają uzasadnione powody do zmartwień. Nie są jednak pozostawieni bez wyjścia. Są sposoby na to, aby minimalizować skutki obecnych zawirowań w gospodarce międzynarodowej. W kwestii wymiany walut pewną drogę ucieczki oferują kantory internetowe, w których kursy są zazwyczaj niższe niż w alternatywnych miejscach, w których dokonuje się przewalutowania. Pod względem kursów kantory online biją na głowę kantory stacjonarne i banki.

Od czego zależą kursy walut?

Kursy walut zależą od wielu czynników. Najważniejsze to te związane z obecną sytuacją gospodarczą. Bardzo wiele zależy od decyzji prezesów banków centralnych różnych państw, którzy mają wpływ na dynamikę takich wskaźników gospodarczych jak inflacja, zadłużenie publiczne czy stopy procentowe. Duże znaczenie ma także to, czy w danym kraju mamy do czynienia z wysokim wzrostem gospodarczym. Ważna jest ogólna kondycja gospodarki – to, czy dobrze radzi ona sobie na scenie międzynarodowej. 

Gdzie najszybciej sprawdzać kursy walut?

Warto jednak pamiętać, że kursy walut nie są czymś ustalonym raz na zawsze i ulegają zmianom. Nie musimy widzieć przyszłości wyłącznie w czarnych barwach, ponieważ zawsze jest szansa na zmianę. Z tego względu warto śledzić najnowsze doniesienia o zmieniających się kursach walut. Współcześnie można to zrobić niezwykle szybko i łatwo, wchodząc na stronę kantoru internetowego. Można tam znaleźć aktualne kursy wszystkich najważniejszych walut. Dzięki kantorom online nic nie umknie naszej uwadze. Osoby zainteresowane szybkim sprawdzeniem kursów takich walut jak euro, dolar czy funt, właśnie tam powinny się udać. Informacje są tam aktualizowane co kilka sekund, co daje najbardziej aktualny ogląd obecnej sytuacji. W obliczu nieustannego osłabiania się złotego warto mieć na to oko – niedługo możemy być świadkiem tego, jak kolejne waluty osiągają rekordowe ceny.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*