IKEA inwestuje w OZE w Polsce

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
IKEA inwestuje w OZE w Polsce
Biznes

Szwedzkiego potentata rynku meblowego zna praktycznie każdy Polak. Jednak od dawna wiadomo, że IKEA to nie tylko meble. Globalne konsorcjum nabywa bowiem wielkopowierzchniową farmę wiatrową i fotowoltaiczną. Gdzie? W Polsce! 

IKEA kupuje farmę fotowoltaiczną i wiatrową w Polsce

IKEA, holenderska spółka założona w szwecji w latach 40. XX w., coraz prężniej inwestuje na rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W wielu państwach Europy Zachodniej i Centralnej IKEA buduje, wynajmuje lub nabywa wielkoobszarowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. 

Po raz pierwszy jednak inwestycje te przeprowadzone będą w Polsce. Wiadomo już, że IKEA, a właściwie Ingka (jedna ze spółek zależnych, oddelegowana do inwestycji w OZE) dokonała transakcji kupna lądowej farmy wiatrowej o mocy aż 63 MW oraz farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 29 MW. Całkowita wartość tych transakcji wyniosła 190 mln euro, a więc prawie 1 miliard złotych. 

Co wiadomo o inwestycja IKEI w OZE?

Obydwie inwestycje energetyczne zlokalizowane są w północno-zachodniej Polsce. Prąd wytwarzany z powyższych farm ma trafiać między innymi do Enei. Inwestycja jest kolejnym krokiem w sektorze OZE szwedzkiego potentata, który znacznie dywersyfikuje charakter działalności znany jeszcze dwie dekady temu. Nie jest tajemnicą, że IKEA ma duże ambicje związane z rynkiem energetyki odnawialnej. Warto dodać, że IKEA buduje aktualnie cztery własne farmy wiatrowe w Polsce. Ich moc ma wynosić ponad 130 MW. 

Zdj. główne: Zheka Kapusta/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*