Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Praktycznym narzędziem inwestowania na rynku giełdowym, między innymi z wykorzystaniem papierów wartościowych – akcji i obligacji, jest konto maklerskie. Nie ma możliwości, by bez niego uczestniczyć w handlu na giełdach – GPW w Warszawie czy giełdach zagranicznych.

Dlatego inwestor chcący tak inwestować, powinien założyć konto maklerskie. Pojawia się przy tym problem, jak wybrać najlepszą ofertę na taki rachunek? Czy zdecydować się na skorzystanie z oferty polskiego czy zagranicznego brokera?

Dowolność wyboru

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że nikt nie nakazuje inwestorowi, by ten skorzystał z oferty konkretnego maklera na rynku. Może zawrzeć umowę o prowadzenie konta maklerskiego z dowolnym biurem czy domem maklerskim, a na polskim rynku giełdowym obecnie funkcjonuje około 20 takich podmiotów. Wszystkie pozwalają inwestować klientom za pośrednictwem swoich rachunków na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale część dodatkowo daje możliwość dokonywania inwestycji w szerszym zakresie, na atrakcyjnych, choć często bardzo ryzykownych i dynamicznie zmieniających się rynkach światowych.

Dzięki ofercie maklerów dających dostęp do rynków zagranicznych inwestor ma możliwość dokonywania inwestycji w znane na całym świecie spółki, jak Apple, czy Facebook. Posiadacze kont maklerskich mogą brać udział w ofertach IPO – ofertach na rynku pierwotnym, czyli kupować akcje spółek debiutujących na rynku giełdowym, jak i kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, jeśli decydują się na taką drogę inwestycyjną.

Jakie potrzeby ma inwestor?

Punktem wyjścia przy wyborze odpowiedniego, najlepszego rachunku maklerskiego z dostępnej oferty jest to, jakie potrzeby i oczekiwania ma dana osoba. Trader może potrzebować konta, które da mu największe możliwości analizowania wyceny spółek i bieżących kursów. Początkujący inwestor będzie zaś cenił sobie wszechstronną pomoc i doradztwo techniczne i inwestycyjne świadczone przez brokera i jego pracowników.

Oferta domu maklerskiego może obejmować założenie nie tylko zwykłych kont maklerskich, ale i demonstracyjnych, pozwalających na testowanie funkcji platform brokerskich. Dzięki nim młodzi inwestorzy mogą przekonać się, czy inwestowanie giełdowe rzeczywiście będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem, bez konieczności ryzykowania przy tym posiadanymi środkami finansowymi. Na rachunkach demonstracyjnych, nazywanych demonstracyjnymi kontami maklerskimi, inwestor otrzymuje wirtualne środki finansowe, którymi może dowolnie obracać, ale ani zyski, ani poniesione przy tym straty, nie stają się realnie jego udziałem.

Koszty związane z kontem maklerskim

Bardzo wielu użytkowników wybiera dla siebie konta maklerskie, biorąc pod uwagę wysokość kosztów związanych z takim działaniem. Koszt otwarcia i korzystania z rachunku, jak i wysokość prowizji pobieranych przez maklerów za dokonywanie transakcji, mogą być naliczane na innych zasadach i w innej wysokości. Nie zawsze najtańsze konto będzie najlepszym rachunkiem maklerskim, ponieważ może się to wiązać z niską funkcjonalnością i wąską ofertą instrumentów inwestycyjnych. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/swapy-i-oplaty

Jakość obsługi klienta

Ostatnim, choć nie mniej ważnym czynnikiem dotyczącym wyboru rachunku maklerskiego będzie oferowana przez danego brokera jakość obsługi. Najczęściej obsługa ma charakter zdalny, czyli klient może kontaktować się z domem maklerskim i ewentualnie ze swoim doradcą inwestycyjnym przez internet lub telefon. Rzadziej nawiązywane są osobiste kontakty z maklerem poprzez istniejącą sieć oddziałów.

Zdj główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*