Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych?
Praca

Artykuł sponsorowany

W pracy w dużej fabryce najważniejsze jest bezpieczeństwo. Bez przestrzegania przepisów BHP duże maszyny, ogromna powierzchnia fabryki i jeżdżące po niej wózki widłowe stanowią duże niebezpieczeństwo. Z kolei hałas, duże ilości pyłu, kurzu i słaba wentylacja mogą stać się długoterminowym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Zobacz, jak zapewnić swoim zatrudnionym bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym. 

Strój roboczy 

Jednym z podstawowych wymagań, zawartych w przepisach BHP jest zmiana stroju z prywatnego na roboczy. W zakładzie przemysłowym nie oznacza to tylko zmiany koszulki na firmową, jak w niektórych firmach. W fabryce zbyt dużo jest potencjalnych zagrożeń, z którymi na co dzień mierzą się pracownicy.

Ich odzież robocza musi być jednocześnie odzieżą ochronną. Obuwie robocze, jakie ma na sobie w czasie zmiany pracownik zakładu przemysłowego, powinno mieć specjalną, stalową wkładkę ochronną, która wzmacnia noski butów. Dzięki temu palce stóp oraz kości śródstopia chronione są przed zmiażdżeniem na przykład przez wózek widłowy, maszynę czy ciężki ładunek.

Innym elementem stroju roboczego powinny być spodnie oraz koszula robocza, wykonana z odpowiednio grubego i wytrzymałego materiału. Mają one chronić przed poparzeniami, otarciami i skaleczeniami przy pracy. Taką samą funkcję pełnią też rękawice. W zależności od stanowiska, na którym pracuje dana osoba, lub specjalizacji zakładu, w którym jest zatrudniona, strój roboczy może się różnić. Nie zawsze potrzebny jest kask czy rękawice. 

Odpowiednia wentylacja 

W pomieszczeniu, gdzie na raz przebywa wiele osób, a do tego pracuje dużo ciężkich maszyn, trudno o dobrą jakość powietrza. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza na hali przemysłowej. Fabryki powinny być wyposażone w wiele okien oraz wywietrzników.

Powietrze musi cały czas krążyć po pomieszczeniach, w innym wypadku naraża się pracowników na złe samopoczucie, bóle głowy, omdlenia oraz infekcje dróg oddechowych. Prawidłowa wentylacja to podstawa bezpieczeństwa w przemyśle. 

Czystość na hali i dbanie o porządek 

Kolejnym elementem potrzebnym, by zapewnić bezpieczeństwo na hali przemysłowej, jest porządek. W fabrykach niezwykle dużo jest różnego rodzaju pyłów oraz kurzu. Tworzą one na podłodze oraz innych powierzchniach płaskich warstwę, na której łatwo się poślizgnąć. Dodatkowo duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu stwarza niebezpieczeństwo dla dróg oddechowych pracowników.

Jeśli konieczna jest praca w obecności substancji niebezpiecznych lub dużej ilości pyłów, pracownicy powinni mieć zapewnione maski przeciwpyłowe. Te chronią płuca przed dostaniem się do nich żrących oparów lub cząsteczek zanieczyszczeń. To najskuteczniejsza forma ochrony przed chorobami, wywołanymi częstym wdychaniem pyłu lub toksycznych substancji. W zakładach przemysłowych nie brakuje działów, w których praca może być potencjalnie szkodliwa na dłuższą metę. Zwłaszcza na tych stanowiskach pracownicy muszą mieć zapewnioną najwyższej klasy ochronę. 

Przepisy BHP są dla właścicieli i kierowników zakładów przemysłowych gotową instrukcją postępowania. Przestrzeganie ich zapewni pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj o zapewnieniu wszystkim adekwatnego do charakteru pracy stroju roboczego, a także zadbaj o wentylację i porządek. Dzięki temu wszystkie zatrudnione osoby będą bezpieczne.

Zdj. główne: Peter Herrmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*