Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zarówno przy jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i innych formach prowadzenia działalności gospodarczej, kluczowym kryterium oceny jest jej opłacalność. Ta zaś zależy zarówno od przychodu, jak i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Koszty, jakie w rozumieniu prawa ponosi spółka lub jednoosobowa działalność gospodarcza, to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Kosztami prowadzenia działalności gospodarczej można również określić wydatki poniesione dla zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (choć trzeba pamiętać, że tutaj ustawodawca wskazał na konkretne wyłączenia. Zgodnie z obowiązującym prawem, to ty jako przedsiębiorca (często wspólnie z księgowością) wskazujesz co jest twoim kosztem, to na tobie spoczywa bowiem obowiązek oceny, czy między danym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy. Musisz liczyć się z tym, że podczas kontroli US będziesz sprawdzany także pod kątem kwalifikacji poszczególnych wydatków jako kosztów. Zupełnie inaczej wygląda pod tym kątem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ w tym przypadku dla celów podatkowych koszty prowadzenia działalności właściwie nie mają znaczenia.
Restrukturyzacja, kiedy jest konieczna, bardzo dobrze pokazuje, które koszty można ograniczyć, a które są absolutnie niezbędne do poniesienia i po prostu nie da się ich uniknąć. Z pewnością koszty prowadzenia działalności gospodarczej obejmują najczęściej:
Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR podkreśla, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej nie powinny przekraczać przychodów. Jeśli tak się dzieje, istnieje bardzo poważne ryzyko zadłużania się, co może doprowadzić do konieczności restrukturyzacji, a finalnie być może ogłoszenia upadłości. Dlatego też tak ważne jest uważne obserwowanie sytuacji firmy i kontrolowanie wydatków. Wszystkie uzasadnione koszty możesz odliczyć przy prowadzeniu działalności i obliczaniu kwoty podatku, natomiast nie warto kosztów generować na siłę, tylko po to, by obniżać podatek. Często kończy się to bowiem niebezpiecznym ryzykiem zadłużenia, utraty płynności itd.
Fot.: materiał prasowy Klienta.