Kto i jak może założyć gabinet stomatologiczny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kto i jak może założyć gabinet stomatologiczny?
Biznes

Artykuł sponsorowany

Każdy człowiek powinien przynajmniej dwa razy do roku powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny. Bezpiecznie można założyć, że wszyscy wiedzą, jak taki gabinet wygląda i co się w nim dzieje. Nie jest już jednak kwestią oczywistą to, kto taki gabinet może otworzyć. Odpowiedź na to pytanie jest dość nieoczywista i może okazać się zaskakująca. Poznaj ją! 

Czy gabinet dentystyczny może założyć tylko stomatolog?

Nie! Może się to wydawać zupełnie nielogiczne, że specjalistyczny gabinet może otworzyć właściwie każdy. Takie są jednak fakty – sam gabinet założyć i otworzyć może przeciętny Kowalski. Nie musisz mieć żadnego wykształcenia medycznego, ze stomatologią nie musisz mieć nic wspólnego. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o pracę w takim miejscu oraz obsługę gabinetu. Mogą pracować w nim wyłącznie wykwalifikowani do tego ludzie. Stomatolog zatrudniony w założonym przez Ciebie gabinecie, musi być po studiach lekarskich ze specjalnością stomatologiczną. Wszystkie osoby asystujące do zabiegów, muszą ukończyć specjalne szkoły lub kursy, po których otrzymały uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Twoją rolą, o ile nie jesteś dentystą, jest wyłącznie zapewnienie potrzebnego wyposażenia gabinetu i wynajmowanie je odpowiednim osobom. By uniknąć nieprzyjemności, podczas wynajmu gabinetu lub zatrudniania osób do pracy w nim, sprawdzaj kwalifikacje zainteresowanych. Jeśli okaże się, że w Twoim gabinecie urzęduje nieodpowiednia do tego osoba, możesz ponieść za to konsekwencje prawne. 

Jakie wyposażenie musi znaleźć się w gabinecie stomatologicznym?

Najważniejszym elementem gabinetu stomatologicznego są oczywiście narzędzia niezbędne do pracy dentysty. Wszelkiego rodzaju frezarki, wiertła i irygatory muszą znaleźć się w gabinecie. Tak samo ważny jest fotel, na którym zasiadać będą pacjenci. Musi być on wygodny, łatwo regulowany i dostosowywany do wymagań konkretnego zabiegu. Niezbędna będzie także lampa, która ułatwi, a nawet umożliwi stomatologowi pracę. Wszelkie środki czystości, płyny, pasty czy inne kosmetyki do higieny jamy ustnej oraz jednorazowe narzędzia, bez których gabinet nie może się obejść, zapewni hurtownia stomatologiczna. Konieczne jest także dbanie o czystość takiego miejsca, wszelkie sprzęty wielokrotnego użytku muszą być sterylizowane profesjonalnie, w taki sam sposób, jak instrumentaria chirurgiczne.  Tylko taki sposób sterylizacji zapewnia pacjentom bezpieczeństwo. 

Jakie miejsce najlepiej wybrać na gabinet stomatologiczny?

Tak naprawdę każde miejsce może okazać się doskonałe na otwarcie gabinetu stomatologicznego. Od przerobionych mieszkań w bloku i przybudówek przy domach jednorodzinnych, po pomieszczenia w wieżowcach oraz kompleksach medycznych. Podczas szukania miejsca na otwarcie gabinetu, zrób research, zorientuj się, jak wygląda zapotrzebowanie w okolicy i czy jest w mieście rejon, w którym brakuje stomatologa. W takim miejscu najłatwiej będzie Ci utrzymać duży ruch i zainteresowanie pacjentów. Dzięki wypełnieniu deficytu, możesz także działać na ogromną korzyść mieszkańców okolicy gabinetu. 

Choć sam gabinet założyć i otworzyć może każdy, pracować w nim muszą specjaliści. Do obowiązków właściciela gabinetu stomatologicznego, nawet jeśli nie ma on nic wspólnego z tą dziedziną, należy wyposażenie gabinetu i dbanie o jego dobry stan. 

Zdjęcie główne: mali maeder/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*