Leasing na sprzęt biurowy – wady i zalety

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Leasing na sprzęt biurowy – wady i zalety
Biznes

Niezależnie od tego, czym zajmuje się firma, to musi mieć wyposażone biuro w sprzęt m.in. drukarkę, kserokopiarkę, komputer. Jeśli nie ma możliwości zakupu niezbędnego sprzętu za gotówkę, to dobrym rozwiązaniem będzie leasing, który jest świetną alternatywą dla kredytu bankowego. Czy warto skorzystać z leasingu na sprzęt biurowy? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Czym jest leasing sprzętu biurowego?

Leasing sprzętu biurowego, czyli przekazanie przez leasingodawcę określonego w umowie przedmiotu leasingobiorcy, na określony czas i za określoną opłatą – najczęściej płaconą w comiesięcznych ratach. Jest to alternatywa dla kredytu bankowego. Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które potrzebują nowoczesnych urządzeń biurowych, lecz nie mogą ich kupić za gotówkę.

W leasing można wziąć niemal każdy możliwy sprzęt biurowy. Jednak największą popularnością cieszy się leasing drukarek i kserokopiarek, ponieważ ceny dobrej jakości sprzętu są wysokie i jest bardzo duży wybór tego sprzętu w sklepach. Leasing umożliwia przetestowanie sprzętu. 

Wady i zalety leasingu na sprzęt biurowy

Leasing sprzętu biurowego jest jedną z najczęściej wybieranych opcji, ponieważ ma bardzo wiele zalet, którymi są:

  • możliwość skorzystania z najnowszych sprzętów dostosowanych do potrzeb firmy;
  • korzystną formę rozliczenia – comiesięczne raty, które nie są obciążeniem dla firmy;
  • leasing obejmuje bardzo często bezpłatny serwis urządzeń biurowych;
  • nie wpływa na zdolność kredytową;
  • raty są kosztem uzyskania przychodu, dzięki temu można odliczyć podatek.  

Leasing sprzętu biurowego mimo tak wielu zalet ma również wady. Największą z nich jest to, że używany przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy. Kolejną wadą jest to, że można nabyć tylko środki trwałe, wartości niematerialne i prawne.

Czy warto wziąć w leasing sprzęt biurowy?

Leasing na sprzęt biurowy nie zawsze się opłaca. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą dużo lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka leasingowa. Można ją łatwiej uzyskać i wymaga mniej formalności. Zaletą tego rozwiązania jest również dużo niższa rata bez podatku VAT. Taka pożyczka obniża zdolność kredytową. W przypadku pożyczki leasingowej sprzęt staje się od razu własnością pożyczkodawcy. 

Dlaczego nie warto korzystać z leasingu używanego sprzętu biurowego?

Przedsiębiorca może wziąć w leasing używany sprzęt biurowy. Niestety taki sprzęt jest droższy. Do wysokości rat trzeba doliczyć opłatę wstępną i wyższe ubezpieczenie. Wiele firm zastrzega, iż używany sprzęt biurowy w dniu zakończenia umowy nie może być starszy niż 10 lat. Tym samym 6-letni sprzęt można wziąć w leasing maksymalnie na 4 lata. Do biura warto zdecydować się tylko na nowe sprzęty ze względu na szybki postęp technologiczny. 

Jak skorzystać z leasingu na sprzęt biurowy?

Sprzęt biurowy dobierany jest do potrzeb klienta na podstawie specyfiki firmy. Następnie podpisywana jest umowa leasingowa. Leasingodawca instruuje leasingobiorcę w obsłudze sprzętu i prowadzi serwis eksploatacyjny. Rozliczenie za sprzęt najczęściej następuje w comiesięcznych ratach lub w inny sposób określony w umowie. Po zakończeniu umowy może nastąpić wykup sprzętu biurowego, zwrot lub zamiana na inny.

Fot. Kari Shea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*