Nadchodzi rewolucja: ZUS będzie rozliczać składki za przedsiębiorców!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nadchodzi rewolucja: ZUS będzie rozliczać składki za przedsiębiorców!
Biznes

ZUS zapowiada prawdziwą rewolucję: chce stać się swego rodzaju wirtualnym biurem rachunkowym. Niewykluczone, że już od przyszłego roku Zakład będzie obliczać i rozliczać składki za przedsiębiorców oraz ich pracowników.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprostał wyzwaniom, jakie wiązały się z obsługą nowych ogólnopolskich programów wsparcia, takich jak bon turystyczny, świadczenie postojowe czy zwolnienie ze składek ZUS. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach cyfryzacja ZUS-u będzie postępować i obejmie nowe obszary.

Rewolucja dla osób prowadzących działalność gospodarczą

W latach 2021-2023 ZUS zamierza uruchomić wirtualne biuro rachunkowe, które będzie przypominać usługę Twój e-PIT. To prawdziwa rewolucja, która zapoczątkuje szereg ułatwień dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Po zmianach Zakład wyręczy przedsiębiorcę w obliczaniu i rozliczaniu składek, co znacznie uprości cały proces rozliczeniowy i obniży ryzyko pomyłki. Dzięki takiej nowości, podobnie jak w przypadku usługi Twój e-PIT, rolą przedsiębiorcy będzie jedynie sprawdzać i akceptować przygotowane w systemie deklaracje rozliczeniowe.

Korzyści nie tylko dla przedsiębiorców

Rewolucyjne zmiany przyniosą korzyści również samemu ZUS-owi, a także jego pozostałym klientom. Jak zaznacza prezes Zakładu, Gertruda Uścińska, pozwolą one ograniczyć liczbę błędów w rozliczeniach i zmniejszyć liczbę kontroli w firmach. Natomiast fakt, że ZUS będzie gromadził wszystkie ważne dane w jednym miejscu, usprawni i przyspieszy proces przyznawania rent, emerytur czy zasiłków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*