Najciekawsze produkty finansowe, które pomogą Ci sfinansować zakup samochodu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najciekawsze produkty finansowe, które pomogą Ci sfinansować zakup samochodu
Finanse

Kupno pierwszego samochodu, czy jego wymiana na nowszy model to ważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przy jego wyborze, poza skupieniem się nad pojemnością silnika, rodzajem zawieszenia, mocą czy kolorem zastanowić się należy także nad rodzajem finansowania zakupu.

Samochód za gotówkę

Na takie rozwiązanie pozwolić sobie można najczęściej w przypadku używanych samochodów. Przy posiadaniu oszczędności pozwala ono na zaoszczędzenie formalności związanych z uzyskaniem dodatkowych środków. Takie rozwiązanie wchodzi w grę również podczas zakupu pojazdu bezpośrednio z salonu, jednak w tym wypadku liczyć trzeba się z o wiele większym wkładem finansowym. Należy pamiętać, że koszt samochodu to nie wszystkie wydatki, potrzebne będą również dodatkowe środki na pokrycie kosztów rejestracji czy ubezpieczenia pojazdu. Rozwiązanie to ma swoje wady – zaoszczędzone środki wydane zostaną na cele konsumpcyjne, pojazd nie zyskuje na wartości, przez co kapitału nie będzie można pomnożyć. Również przedsiębiorcy rzadko korzystają z takiej opcji finansowania zakupu floty, ponieważ nakład finansowy do tego wykorzystany można zainwestować w rozwój firmy, co może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie. Jeśli brakuje Ci środków na zakup samochodu, dobrym rozwiązaniem może być pożyczka, a najkorzystniejsze, aktualne oferty pożyczek gotówkowych znajdziesz na https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/

Samochód na kredyt lub pożyczkę

Zakup auta na kredyt bądź pożyczkę to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wystarczających środków na pokrycie kosztów jego kupna lub nie chcą w ten sposób lokować zaoszczędzonego kapitału. W przypadku, gdy poprzedni pojazd jest w trakcie sprzedaży lub został zostawiony w rozliczeniu i czekasz na wpłatę, istnieje możliwość wzięcia krótkoterminowej pożyczki z niskimi bądź zerowymi kosztami. Ważne jest, by sprawdzić, który bank lub firma posiada obecnie najlepszą ofertę. Do tego celu wykorzystać można porównywarki, takie jak ta dostępna na sowafinansowa.pl. Decydując się na pożyczkę z instytucji pozabankowej, nie trzeba ujawniać celu, na który przeznaczone będą dane środki. Kredyty w banku udzielane są w ramach ustawy o prawie bankowym, w tym przypadku zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie zakupiony pojazd. Jeśli zaistnieją opóźnienia w spłacie kredytu, bank ma prawo zająć samochód w celu spłaty należności. Bank udzielający kredytu samochodowego ma także prawo żądać wpisu banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Poza ratami kapitałowymi koszt kredytu to także raty odsetkowe, czyli wszystkie koszty związane z uzyskaniem finansowania, takie jak opłata wstępna, prowizja za przystąpienie do kredytu samochodowego, odsetki, opłaty i prowizje czy składki ubezpieczeniowe. 

Leasing samochodowy

Kolejnym rozwiązaniem jest wzięcie samochodu w leasing, który łączy ze sobą elementy kredytowania i dzierżawy. Dotyczy on nowszych roczników pojazdów, przez co pozwala na korzystanie z ich udogodnień bez potrzeby jednorazowej wpłaty dużej sumy środków. Biorąc samochód w leasing, można wybrać między dwoma opcjami. Pierwszą z nich jest leasing operacyjny polecany dla przedsiębiorców, w którym pojazd pozostaje własnością osoby jego udzielającej, a druga strona zyskuje prawo do korzystania z niego. Leasing konsumencki z kolei nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej, samochód spłacany jest w ratach, a po ich zakończeniu staje się własnością osoby nabywającej pojazd. 

Zdjęcie główne: Karan Shiwalkar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*