Jeśli chcesz kupić swoje wymarzone mieszkanie na kredyt, to musisz się do tego solidnie przygotować. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem, które obciąża kredytobiorcę comiesięcznymi ratami. Kredyt udzielany jest na minimum 20 lat, a maksymalnie na 30 lat. Bank bardzo skrupulatnie sprawdza klienta przed udzieleniem mu kredytu hipotecznego, ponieważ musi mieć pewność, że klient będzie spłacał swoje zobowiązanie na czas.
Kredytobiorca może sam przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego przez zgromadzenie niezbędnych dokumentów oraz sprawdzenie swojej historii w BIK.
Bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego bierze pod uwagę czynniki takie jak: ocena klienta w BIK, scoring kredytowy – wiarygodność kredytową klienta, ocenę zdolności kredytowej, listę wymaganych dokumentów oraz cel, który ma być sfinansowany kredytem hipotecznym.
Na żądanie banku BIK udostępnia historię kredytową klienta. Każdy pozytywny wpis podnosi scoring klienta, dzięki temu taka osoba ma większą szansę na otrzymanie kredytu. Negatywne wpisy mogą spowodować odrzucenie wniosku o kredyt hipoteczny. Każdy może sprawdzić swoją historię w BIK. Wystarczy tylko założyć konto w internetowym serwisie BIK-u i uiścić opłatę 39 złotych za jednorazowy raport. Jeśli w historii znalazły się negatywne wpisy, to należy je poprawić. W przypadku nieterminowych spłat pożyczek należy poczekać 5 lat, aby taki wpis został anulowany.
Oprócz dobrej historii w BIK, kredytobiorca musi mieć również wysoką zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowego spłacania zobowiązań. Bank, szacując zdolność potencjalnego kredytobiorcy, bierze pod uwagę:
Oprócz dochodów i kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę, bardzo ważna jest również jego płeć, wiek, zawód i forma zatrudnienia.
Kredyt hipoteczny można zaciągnąć na budowę domu, zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego. Nietypowe przeznaczenia kredytu hipotecznego muszą być zawsze skonsultowane z bankiem.
Złożenie wniosku jest podstawą do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego, mogą minimalnie różnić się między bankami. Niezbędnymi dokumentami są:
Rozpatrzenie wniosku następuje dopiero, gdy jest on kompletny. Jeśli bank ma jakiekolwiek wątpliwości, to wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentów. Składając wniosek o kredyt hipoteczny, należy pamiętać o ważności zaświadczeń.
Osoba, która chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinna poprawić swoją zdolność kredytową m.in. przez zwiększenie wysokości comiesięcznych zarobków, spłacenie swoich zobowiązań np. kart kredytowych, kredytów.
Oprócz zwiększenia zdolności kredytowej kredytobiorca powinien mieć wkład własny. Obecnie KNF zaleca 20% wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Im większy jest wkład własny klienta, tym większa szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego.
Fot. Tierra Mallorca/unsplash.com