Poduszka finansowa – jak ją utworzyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Poduszka finansowa – jak ją utworzyć?
Finanse

Wyobraź sobie miękką poduszkę, na której kładziesz głowę wieczorem, aby wygodnie przespać na niej całą noc. Tworzy przytulny nastrój w domu i pomaga się zrelaksować. Podobny stan spokoju i komfortu psychicznego pozwala osiągnąć poduszka finansowa.

Czym jest poduszka finansowa i dlaczego warto ją mieć?

Najprościej mówiąc, są to oszczędności, dzięki którym można przetrwać określony czas, jeśli znajdujemy się tymczasowo w trudnej sytuacji, np. po utracie głównego źródła dochodu lub gdy musimy zmierzyć się z nieoczekiwanymi, dużymi wydatkami. Jest to więc zapas pieniędzy na „czarną godzinę”, który może znacznie pomóc rodzinie przetrwać trudny okres bezboleśnie.

Większe oszczędności pozwalają spokojniej planować przyszłość i przygotować się na różne nieprzyjemne zdarzenia losowe. Łatwiej też być elastycznym, gdy wiesz, że masz żelazną rezerwę finansową.

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale zwykle eksperci zalecają zgromadzenie kwoty, która wystarczy na życie rodziny przez 3–6 miesięcy. Aby ją obliczyć, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie standardowe wydatki na mieszkanie, media, jedzenie i inne zobowiązania finansowe.

Innymi słowy, jeśli chcesz obliczyć wielkość poduszki finansowej, musisz pomnożyć miesięczne wydatki przez liczbę miesięcy, na które oszczędności mają wystarczyć.

Forma oszczędności

Pieniądze możesz odkładać na koncie bankowym lub tradycyjnie trzymać je „w skarpecie”. Wiele osób decyduje się też na kupno papierów wartościowych lub złota, które zawsze pozostaje w cenie. Idealną opcją może być lokata w banku, ponieważ najlepiej chroni przed inflacją. Pamiętaj, by wybrać depozyt z możliwością uzupełnienia i wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie.

Wybierając formę oszczędności, zwróć uwagę na trzy kluczowe kwestie:

  • płynność, czyli jak szybko możesz uzyskać pieniądze z rezerwy. Ponieważ „czarna godzina” zwykle przychodzi niezapowiedzianie, Twoja poduszka finansowa musi być łatwo dostępna;
  • możliwość zarobku – jeśli pieniądze nie generują dochodu, stopniowo tracą na wartości z powodu inflacji. Aby temu zapobiec, wybierz formę, dzięki której pomnożysz oszczędności;
  • ryzyko utraty części lub całości odłożonych pieniędzy – aby utworzyć rezerwę finansową, wybierz maksymalnie bezpieczną i niezawodną formę oszczędności.

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Zacznij od określenia, ile wydajesz miesięcznie. Przyda Ci się ewidencja wydatków i dochodów. Jeśli prowadziłeś ją wcześniej, musisz tylko obliczyć miesięczne wydatki. Jeśli nie, musisz albo zapisać wszystkie wydatki na kilka miesięcy, albo po prostu oszacować, ile pieniędzy wystarczy, aby żyć miesiąc bez problemów. Jak prawidłowo prowadzić rejestr finansów osobistych przeczytaj tutaj.

W drugim kroku wybierz okres, na który ma wystarczyć Twoja poduszka. Optymalnie powinna zabezpieczyć Cię na 3–6 miesięcy.

Na koniec pozostaje najtrudniejsze – konsekwentne odkładanie pieniędzy. Przede wszystkim zastanów się, jaki procent wynagrodzenia chcesz i możesz odłożyć w każdym miesiącu. Warto też poszukać w swoim budżecie obszarów, w których można zmniejszyć wydatki, a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do poduszki.

Należy pamiętać, że poduszka finansowa nie jest tym samym, co odkładanie na jakiś konkretny cel, jak dom czy samochód. To pieniądze, które w założeniu mają być nietykalne i powinieneś do nich sięgnąć tylko w sytuacjach kryzysowych.

Zdj. główne: Visual Stories || Micheile/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*