Jak wybrać dobrego księgowego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać dobrego księgowego?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Powinno się wybrać księgowego, który ma odpowiednie doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Jego pomoc jest bowiem często niezbędna przy prowadzeniu biznesu. Przeczytaj i dowiedz się, jak znaleźć dobrego specjalistę w tej branży. 

Poszukaj rekomendacji 

Skorzystaj z biura, które zostało już polecone przez innych. Wiele osób uważa, że powinno się unikać korzystania z usług księgowych z ogłoszenia. Masz wtedy ryzyko, że trafisz na nieodpowiednią osobę. W tym celu zapytaj ludzi, którzy mają już doświadczenie w tych sprawach. Mogą to być na przykład znajomi lub inne osoby z branży. Zapytaj o ich swoje wrażenia oraz o inne potrzebne szczegóły. Dobrze, jeśli konkretny człowiek, wypróbował już paru księgowych, wtedy ma lepsze porównanie i większą wiedzę na ten temat. Osoby, które do tej pory korzystały z usług tylko jednego biura, mogą nie zauważać wielu błędów i niedociągnięć. 

Warto również poszukać opinii na różnych internetowych forach lub grupach. To także skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o sprawy związane z księgowością. Bardzo cenne są wiarygodne oceny wystawione przez klientów. Szukając księgowego, zapytaj też o cennik, żeby dowiedzieć się, czy jest to dla Ciebie opłacalne i przystępne finansowo. 

Sprawdź kwalifikacje księgowego 

Warto poszukać certyfikowanego księgowego, ponieważ wtedy masz potwierdzenie o jego profesjonalnym i etycznym działaniu. Osoba, która się uzyskuje takie odznaczenie, powinna mieć wysokie kwalifikacje zawodowe i odpowiednie doświadczenie. Takich członków ma na przykład Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Jest to najstarsza i największa organizacja, która skupia ludzi ze środowiska związanego z rachunkowością i finansami.

Certyfikaty mają specjalne stopnie, które pokazują poziom zaawansowania danej osoby. Wskazują one także na zakres usług, które oferuje dany księgowy. W ten sposób możesz dobrać specjalistę do potrzeb swoich i firmy. Na stronie https://skwp.pl/certyfikacja/ masz dostępną listę dyplomowanych księgowych z różnych miast w Polsce. Dowiesz się z niej też więcej o procesie przyznawania certyfikatów. 

Podczas wstępnej rozmowy możesz zapytać księgowego o jego doświadczenie i staż pracy. Warto dopytać o to, czy aktualnie uczestniczy w dodatkowych szkoleniach i czy na bieżąco ćwiczy swoje umiejętności. Dobrze, gdy wiesz, jakie szkoły ukończył i w jakich branżach się specjalizuje. Jeśli decydujesz się na osobę z biura rachunkowego, sprawdź, czy posiada ono podstawowe ubezpieczenie OC. 

Wybierz sposób komunikacji

Szczególnie na samym początku, prawdopodobnie będziesz potrzebować częstego kontaktu z księgowym. Dlatego warto wybrać sposób komunikacji, który będzie odpowiadał każdej ze stron. Jeśli współpraca będzie wymagała bezpośredniego kontaktu, to wybierz biuro, które znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania lub pracy. Wtedy możesz dotrzeć szybciej na miejsce, więc dojazdy będą mniej uciążliwe. Sprawdź, czy dany księgowy oferuje usługi w Twoim mieście. 

Oczywiście możesz też komunikować się za pomocą maila lub telefonu, jednak niestety w niektórych przypadkach nie zastąpi to rozmowy na żywo. Przed wyborem księgowego sprawdź też, czy możesz się z nim dogadać. Ważne jest to, żeby mówił przystępnym i zrozumiałym dla Ciebie językiem. Nie musisz się znać na wszystkich sprawach, więc dobrze, jeśli wytłumaczy on potrzebne kwestie. Sprawdź, również czy starannie odpowiada na wszystkie pytania i czy jest osobą wyrozumiałą. Warto, aby dobrze rozumiał biznes, który prowadzisz. Przede wszystkim powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu księgowości w Twojej branży. 

Fot. Claudio_Scott/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*