Jakie dopłaty można uzyskać, budując dom?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie dopłaty można uzyskać, budując dom?
Nieruchomości

Budowa domu wymaga dużych nakładów finansowych. Dzięki programom lub dotacjom można zmniejszyć koszt całej inwestycji i eksploatacji domu. Z jakich form dofinansowania można skorzystać?

Domy energooszczędne – jakie dopłaty można uzyskać?

Wszystkie domy budowane od 2021 roku powinny mieć minimalne zużycie energii. Dlatego zostały wprowadzone dofinansowania dla tych inwestycji. W Polsce za dopłaty odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłaty na dom energooszczędny mogą uzyskać tylko osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne lub kupujące domy/mieszkania od dewelopera. Domy energooszczędne muszą spełniać określone parametry techniczne, są one weryfikowane bardzo rzetelnie przez weryfikatorów NFOŚiGW. Na ich stronie można znaleźć dane deweloperów, którzy przeszli pozytywnie kontrolę z NFOŚiGW.

W przypadku jednorodzinnego domu pasywnego dopłata wynosi 50 tys. zł. Dla jednorodzinnego domu energooszczędnego dopłata wynosi 30 tys. zł. Dla mieszkań deweloperskich pasywnych 16 tys. zł, a energooszczędnych 11 tys. zł. Dofinansowanie ma formę częściowej spłaty kredytu hipotecznego. Nie ma możliwości uzyskania dopłaty, jeśli dom był budowany w 100% ze środków własnych.

Premia termoizolacyjna

Podstawą do uzyskania premii termoizolacyjnej jest przeprowadzenie audytu energetycznego, w którym zostaną pokazane korzyści z przeprowadzonych prac termoizolacyjnych. Najczęściej prace obejmują ocieplenie budynku i wymianę okien. Wysokość dopłaty to maksymalnie 20% kredytu zaciągniętego na przeprowadzenie prac, lecz nie więcej niż 16% poniesionych kosztów.

Programy Ograniczenia Niskiej Emisji

W ramach tego programu inwestor ponosi tylko 40% kosztów inwestycji, pozostałe koszty pochodzą z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego programu można zamontować piec z niską emisją, wymienić okna, wykonać instalację solarną lub zainstalować pompę ciepła.

Program Moja woda

Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele posesji, na której znajduje się dom jednorodzinny. Można uzyskać do 5 tys. dotacji (nie więcej niż 80% kosztów inwestycji), minimalny koszt własny inwestora 2 tys. zł. Koszty muszą objąć zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, która pozwoli na zbieranie i gromadzenie wody opadowej.

Dofinasowanie ESCO

W tym przypadku właściciel domu nie ponosi żadnych kosztów. Dofinansowanie wiąże się z ograniczeniem z korzystania z mediów. Z oszczędności zgromadzonych przez ograniczenie mediów finansowane są wszystkie remonty i modernizacje.

W czasie budowy domu warto bardzo dokładnie przeliczyć koszty i „opłacalność” skorzystania z dotacji. Bardzo często, aby otrzymać dotację, trzeba użyć droższych i lepszych materiałów, a otrzymane pieniądze często nie pokrywają poniesionych kosztów.

Zdjęcie główne: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*