BHP na terenie biura – jakie oznaczenia i działania są konieczne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
BHP na terenie biura – jakie oznaczenia i działania są konieczne?
Poradnik

Artykuł sponsorowany

O BHP wiedzą wszyscy, ale poza tym, że coś takiego istnieje, niewiele osób naprawdę wie, jakie zasady się z tym wiążą. Są nawet tacy, którzy nie wiedzą, jak rozwija się ten skrót. Jednak warto znać przepisy BHP i świadomie się do nich stosować, żeby zapewnić bezpieczeństwo w pracy sobie i swoim pracownikom. Zatem jakie oznaczenia i czynności trzeba wykonać w biurze, żeby praca w nim była nie tylko przyjemna, lecz także bezpieczna dla wszystkich? Sprawdź!

Oznaczenie progów i niskich stropów

Biuro jest miejscem, gdzie wiele osób krząta się w pośpiechu. Mając mało czasu, na załatwienie jakiejś sprawy, mało kto z uwagą patrzy pod nogi. Dlatego konieczne jest oznaczenie wszelkich nierówności w podłodze i obniżeń sufitu, tak, by były łatwo zauważalne. Jeśli kolor podłogi sprawia, że próg lub zejście na schody są słabo widoczne, oznaczenia są jeszcze bardziej potrzebne. Nie myśl, że te oznaczenia to zbędny wymysł, upadek ze stopnia lub uderzenie głową w niski strop mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do poważnych urazów, takich jak skręcenia, pęknięcia i złamania kości, a nawet wstrząs mózgu. Gdy w miejscu pracy dochodzi do wypadku, służby sprawdzają, czy zastosowane były wszystkie konieczne oznaczenia. Jeśli takowych nie będzie, pracodawca musi nie tylko wypłacić pracownikowi odszkodowanie, lecz także zapłacić wysoką karę.

Czystość miejsca pracy

BHP to nie tylko bezpieczeństwo, lecz także higiena pracy. Biuro musi być czyste zarówno na powierzchni, jak i w najgłębszych zakamarkach. Gruntowne czyszczenie miejsca pracy powinno być wykonywane regularnie. Mycie i dezynfekcja podłóg i powierzchni użytkowych, czyszczenie wentylacji i klimatyzacji oraz inne zabiegi są konieczne w miejscu, gdzie kilkadziesiąt osób spędza przynajmniej 8 godzin w ciągu dnia. Grzyby i pleśnie, kurz, drobinki pyłu mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników firmy, dlatego nie zaniedbuj higieny miejsca pracy. Profesjonalny sprzęt czyszczący znajdziesz na https://pureco.pl/.

Ćwiczenia ewakuacyjne

Na drogach ewakuacyjnych, poza oznaczeniami, trzeba też wiedzieć, jak się do nich zastosować w praktyce. Ćwiczenia ewakuacyjne powinny być przeprowadzane co najmniej co dwa lata. Przeżycie hipotetycznej sytuacji zagrożenia może pomóc niektórym osobom odtworzyć ten scenariusz, kiedy zajdzie taka sytuacja w prawdziwym życiu. Gdy w biurze zaistnieje realne zagrożenie, można spodziewać się chaosu i lęku. Kiedy wszystkie procesy są pracownikom znane i zostały przećwiczone, prawdopodobieństwo wybuchu paniki znacznie spada. Ponadto osoba, dobrze znająca wszystkie drogi ewakuacyjne może zadziałać automatycznie i bezwiednie, mimo paniki udać się do odpowiedniego wyjścia.

Possessed Photography/unsplash.com

Oznaczenia miejsc i substancji niebezpiecznych

Rozdzielnice elektryczne, szafy z mnóstwem kabli, miejsca, gdzie przechowuje się trujące lub żrące środki czyszczące – wszystkie te miejsca muszą być odpowiednio oznaczone. Znaki ostrzegawcze w takich miejscach mogą wydawać się zbędne w biurze, w którym pracują dorosłe, świadome osoby. Wystarczy jednak, że ktoś nie jest zaznajomiony z wyglądem i nazwami środków czystości, by mógł pomylić żrący płyn do toalet z mydłem. Choć to ekstremalny przykład, takie sytuacje mają miejsce, więc zadbaj o to, by w Twoim biurze wszystkie miejsca, które mogą potencjalnie być niebezpieczne, zostały opatrzone prawidłowymi ostrzeżeniami. Oznaczenia, które powinny znaleźć się w tych miejscach, kupisz na znaki24.pl

Bezpieczeństwo przed biurem

Ważne jest też oznakowanie drogowe. Parking przed siedzibą firmy również musi być odpowiednio oznakowany, by nie stwarzał zagrożenia. Miejsce, gdzie poruszają się zarówno samochody, jak i piesi, wymaga takich samych oznaczeń, jak miejska droga. Znaki drogowe muszą stanąć w wyznaczonych do tego miejscach, żeby nikt nie znalazł się w sytuacji poważnego zagrożenia.

Dbałość o bezpieczeństwo i higienę w biurze to podstawa, bez której nie uda się stworzyć odpowiedniego środowiska pracy. Brak oznaczeń, zabezpieczeń i ćwiczeń skutkuje nie tylko wysokimi karami, ale przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo dla pracowników i naraża ich na poważny uszczerbek na zdrowiu. Nie bagatelizuj przepisów BHP i zapewnij pracownikom biura bezpieczne i przyjazne miejsce pracy.

Fot. Israel Andrade/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*