Artykuł sponsorowany
Każdy sklep, nieważne jak duży, musi mieć swój magazyn. Czasem wystarczy tylko regał w kącie pokoju, potem piwnica, ale jednak w miarę, jak firma się rozrasta, do przechowywania towaru potrzebna jest coraz większa przestrzeń. Magazyny wielkopowierzchniowe są dla sklepów bardzo wygodne, jednak praca w takim miejscu może okazać się sporym wyzwaniem. Aby ułatwić magazynierom wykonywanie ich obowiązków, konieczna jest doskonała organizacja przestrzeni oraz synchronizacja pracy. Podpowiadamy, jakie rozwiązania warto wdrożyć do magazynu.
Rzeczą, która naprawdę niezwykle ułatwia pracę w magazynie, jest odpowiednio napisany i indywidualnie dobrany system informatyczny. To rozwiązanie pomoże lepiej zorganizować pracę magazynierów i zaoszczędzi im bardzo dużo niepotrzebnych zadań.
W takim systemie na bieżąco wprowadzany i aktualizowany jest na przykład stan magazynu oraz rozmieszczenie poszczególnych towarów, dzięki czemu dużo łatwiej jest kompletować zamówienia. System WMS pomaga również ograniczyć do minimum wszelkiego rodzaju pomyłki, co sprawia, że straty ponoszone przez firmę czy magazyn są znacznie niższe. Dzięki lepszej organizacji przestrzeni magazynu oraz pracy w nim, załadunki oraz rozładunki towaru będą przebiegać znacznie sprawniej i łatwiej.
Magazyn składa się przede wszystkim z regałów, na których poustawiane są paczki z towarem. Najbardziej popularne są regały półkowe. Jest to podstawowy, najprostszy rodzaj regału, dzięki czemu można uznać, że jest najbardziej uniwersalny. Inne rodzaje półek w magazynie mogą jednak lepiej pasować do danych towarów i dzięki temu przechowywać je w bardziej bezpieczny sposób. Różne regały magazynowe kupisz na stronie internetowej https://dodas.pl/.
Dodatkowo odpowiednie regały ułatwiają pracę magazynierom – regały przepływowe ułatwiają sięganie towaru z półek, z kolei regały paletowe umożliwiają pakowanie towaru na paletach. Dzięki temu nie trzeba skupiać się na rozpakowywaniu produktów z palet i można od razu ładować je na przeznaczone dla nich miejsce. Przed załadunkiem towaru również nie trzeba ponownie ładować go na palety, co sprawia, że proces ten przebiega o wiele szybciej i przyjemniej.
Niektóre magazyny od razu wysyłają towary do klientów. Dzieje się tak na przykład w przypadku magazynów sklepów internetowych. Jeśli w ten sposób działa Twój magazyn, koniecznie trzeba zaopatrzyć go w różnego rodzaju paczki, kartony i koperty kurierskie. Dzięki różnym rozmiarom wysyłanych paczek, koszt przesyłki może być niższy, a towar lepiej zabezpieczony. Jest to także dużo bardziej ekologiczna opcja, ponieważ im lepiej dopasowane do rozmiaru przesyłki opakowanie, tym mniej materiałów dodatkowych i wypełniaczy trzeba zastosować, by ją zabezpieczyć.
Foliopaki to niezawodny sposób na zapakowanie przesyłki. Otwarcie takiego opakowania bez całkowitego zniszczenia go jest praktycznie niemożliwe, przez co prawdopodobieństwo kradzieży towaru z paczki znacząco spada. Foliopak będzie też nosił ślady próby otwarcia, jeśli taka nastąpi, więc wszelkie zażalenia w stosunku do zawartości czy stanu paczki, klient będzie mógł zgłosić na poczcie czy w firmie kurierskiej, a nie w Twoim sklepie.
Zdj. główne: Charlize Birdsinger/unsplash.com