Stopy procentowe jeszcze bez zmian. Konflikt w RPP?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Stopy procentowe jeszcze bez zmian. Konflikt w RPP?
Gospodarka

Perspektywa zbliżania się do celu inflacyjnego NBP znów się oddala. Rada Polityki Pieniężnej wydaje jednak decyzję, która wydaje się stać w sprzeczności z analizami ekspertów. Oprócz tego bije również rekord w zakresie godziny publikacji komunikatu.  

Zaskakująca decyzja RPP – nie ma kolejnej podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie poziomu stóp procentowych. Główna stopa referencyjna NBP nadal będzie wynosiła 6,75%. Decyzja ta spotkała się z ogromną krytyką. Sceptycy zarzucają RPP brak działania w sytuacji, kiedy pewny jest dalszy, dynamiczny wzrost poziomu inflacji. 

Najnowsza decyzja Rady wywołała też kontrowersje z innego powodu. Na ogłoszenie komunikatu należało sporo poczekać. Publikacja nastąpiła dopiero o godzinie 18.25 – to najpóźniej ogłoszona decyzja RPP w historii. Biorąc pod uwagę kontrowersyjną decyzję o braku podniesienia wysokości stóp referencyjnych, tak późne wydanie komunikatu można odczytywać jako potencjalne występowanie sporów decyzyjnych wśród członków Rady. 

Raty kredytów nie wzrosną? Niezupełnie

Brak podniesienia stóp procentowych nie oznacza, że wysokość rat kredytowych nie wzrośnie. Jedynym pewnikiem jest to, że z pewnością nie spadnie. Oprocentowanie kredytów oparte jest na stopach WIBOR – najczęściej WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Przez cały październik stopa WIBOR 3M gwałtownie rosła z poziomu 7.20 pkt do 7.60 pkt. Od początku roku wysokość tej stopy wzrosła prawie czterokrotnie. 

RPP korzysta z innych danych, niż NBP? 

Chociaż Rada Polityki Pieniężnej jest organem instytucjonalnie zależnym od Narodowego Banku Polskiego, po ostatnim komunikacie można zastanawiać się, czy członkowie Rady bazują na tych samych analizach ekonomicznych, co eksperci NBP. W oficjalnym komunikacie RPP znaleźć można uzasadnienie decyzji o braku podniesieniu stóp procentowych. Zgodnie z nim należy spodziewać się spowolnienia gospodarczego, sprzyjającemu obniżaniu się inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP (przypomnijmy, że cel ten wynosi 2,5%).

W scenariuszu stagflacyjnym recesja gospodarcza nie hamuje jednak wzrostu inflacji. Eksperci RPP przy podejmowaniu decyzji ws. wysokości stóp procentowych bazują na analizach Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Wynika z nich, że w przyszłym roku inflacja ma wynieść średnio 13,2%. W 2024 roku prognozowany poziom inflacji to 5,9%, a w 2025 r. – 3,5%. Jednocześnie jednak z odrębnych analiz NBP wiadomo, że estymowany poziom inflacji na I kw. 2023 r. wynieść ma ponad 20%. Analizę konsekwentności i spójności tych prognoz pozostawiamy Czytelnikom.

Zdj. główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*