Wyższych cen za paliwo nie będzie. Bo już dawno się zaczęły

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Wyższych cen za paliwo nie będzie. Bo już dawno się zaczęły
Gospodarka

Od 1 stycznia wróciła standardowa stawka podatku VAT (23%) na paliwa. Zastąpiła ona przyjętą czasowo obniżoną stawkę VAT (8%). Chociaż mogłoby się wydawać, że może to przyczynić się do wzrostu cen wielu produktów i zubożyć portfele kierowców, większej zmiany tak naprawdę nie odczuliśmy. Wszystko dlatego, że wyższe ceny za paliwa były juz wcześniej. I to przy niższej stawce podatku.

Paliwo droższe jeszcze przed wyższą stawką VAT

O wzroście cen paliw w kontekście przywrócenia 23% stawki podatku VAT mówiło się już od dawna. W tej chwili wiadomo już jednak, że Polacy w Nowym Roku nie obudzili się w zupełnie alternatywnej rzeczywistości, w której ceny paliw poszybowały nagle w górę. Choć podwyżki mogą mieć miejsce, rewolucji nie ma. Jak to możliwe, skoro od 1 stycznia obowiązuje stawka podatku VAT w wysokości 23%? 

Odpowiedź na to pytanie zdradza relacja między hurtowymi cenami paliw na rynku paliwowym a cenami detalicznymi w Polsce. Przyglądając się uważnie wykresom za grudzień 2022 roku, można zauważyć wyraźny zanik korelacji między obydwiema wartościami. W praktyce oznacza to, że przez cały grudzień polscy dystrybutorzy, np. Orlen, pobierali znacznie wyższe opłaty za paliwa, pomimo tego, że rynek paliwowy pozwalał na sprzedaż po znacznie niższych cenach. 

Konsekwencje dla gospodarki

W powyższy sposób z jednej strony dystrybutorzy zyskali wyższe marże i lepsze wyniki (które również będą poprawiać całoroczne raporty, zwłaszcza w przypadku spółek skarbu państwa). Z drugiej strony strategia ta sprawiła, że lęki związane z wyższymi cenami paliw od 1 stycznia 2023 roku przepadły. Okazało się bowiem, że wyższe ceny płaciliśmy już wcześniej. 

Bez względu na powyższe, wyższe ceny paliw oznaczają konsekwencje dla całej gospodarki, ponieważ transport towarów i dóbr to przede wszystkim transport samochodowy. Wzrost stawki podatku z 8% do 23% będzie czynnikiem wpływającym dodatnio na postępującą inflację.

Zdj. główne: Marius Matuschzik/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*