Czym jest NFT?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest NFT?
Finanse

Z roku na rok nowe technologie coraz bardziej wdzierają się w nasze życie, zmieniają je, skłaniają ludzi do przemyślenia swoich poglądów i postrzegania znanych rzeczy w inny sposób. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest NFT, skąd wzięła się ta technologia i jak ludzie zarabiają na niej miliony dolarów.

Co to jest NFT i skąd się wzięło?

NFT (non-fungible token) to unikalny, niewymienny klucz cyfrowy stworzony na podstawie kryptowaluty. Nie może zostać zniszczony ani wymieniony na inny taki token. Jest rodzajem świadectwa niepowtarzalności i unikalności dowolnego przedmiotu cyfrowego. Za pomocą technologii NFT możesz sprzedać lub kupić dowolny obiekt cyfrowy – muzykę, obraz, model 3D, tekst, element gry itp. Jego istotą jest zarejestrowanie prawa własności do określonego obiektu wirtualnego w łańcuchu bloków. Informacji o właścicielu nie można zastąpić ani usunąć.

Warto zauważyć, że niewymienialny token w żaden sposób nie wpływa na kopiowanie plików. Potwierdza jedynie, że dany użytkownik posiada określony obiekt cyfrowy. Innymi słowy, to jak kupowanie drogiego obrazu. Należy do Ciebie, ale jednocześnie może być wystawiony w jakiejś znanej galerii do publicznego oglądania przez miłośników sztuki. Warto też zaznaczyć, że każdy może zrobić zdjęcie tego obrazu lub skorzystać z jego kopii w Internecie.

Pierwsze eksperymenty z technologią NFT rozpoczęły się w latach 2013–2014 w języku skryptowym Bitcoin. W 2017 roku na blockchainie Ethereum stworzono algorytm komputerowy do tworzenia, kontrolowania i dostarczania informacji o własności do czegoś.

Pierwsza sprzedaż wirtualnych obiektów z NFT

Już w lutym 2021 r. cyfrowe dzieło „Daily: The First 5000 Days” amerykańskiego artysty Mike’a Winkelmanna (Beeple) zostało po raz pierwszy wystawione na aukcji Christie’s w Nowym Jorku i sprzedane 11 marca 2021 r. za rekordową kwotę 69,34 mln USD w transferze z kryptowaluty Ethereum.

Dzieło to kolaż 5000 obrazów stworzonych przez artystę w ciągu 13 lat od maja 2007 roku. Pewnego dnia ilustrator postanowił robić i codziennie wrzucać do Internetu nowy obraz – w efekcie zebrał ponad 5000 prac. Osoba, która kupiła obiekt cyfrowy oparty na technologii NFT, otrzymała nie tylko sam obraz, ale także unikalny token, który zawiera cyfrowy podpis artysty, czas powstania dzieła sztuki, zapisy wszystkich poprzednich sprzedaży i właścicieli oraz inne równie ważne informacje.

Obecnie obiekty sztuki cyfrowej można sprzedawać i kupować na tak dużych platformach jak OpenSea, Rarible, Mintable itp. Aby utworzyć NFT wirtualnego obiektu, musisz założyć portfel Ethereum i wgrać do niego swoją parcelę. Token może zostać utworzony natychmiast lub po podjęciu przez kupującego decyzji o przejęciu własności obiektu cyfrowego. Z kolei rynki NFT pobierają prowizje za udane transakcje.

NFT a gry komputerowe

Sam pomysł kupowania wirtualnych przedmiotów przyszedł do nas z gier, np. „Doty 2” lub „CS:GO”. Możesz kupować unikalne przedmioty w postaci elementów garderoby, pewnego rodzaju artefaktów (również NFT) lub broni. Zapaleni kolekcjonerzy są gotowi zapłacić szalone kwoty za prawo do posiadania rzadkiego przedmiotu.

Warto wspomnieć jeszcze o grze „Crypto Kitties” zasilanej przez blockchain Ethereum, która została wydana w 2017 roku. Jej istotą jest kupowanie, kolekcjonowanie, hodowanie i sprzedawanie wirtualnych kotów. Każdy z nich jest wyjątkowy i ma swój osobisty NFT. Ich ceny zależą od rzadkości genów i mogą osiągnąć nawet milion dolarów.

Zdj. główne: Andrey Metelev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*