Ważne zmiany dla posiadaczy fotowoltaiki od 1 lipca 2022 roku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Ważne zmiany dla posiadaczy fotowoltaiki od 1 lipca 2022 roku
Prawo

Kolejne zmiany czekają na prosumentów. Część z osób, która posiada instalację fotowoltaiczną, będzie inaczej rozliczać nadwyżki energii. Zmiany obowiązują od 1 lipca 2022 roku. Zobacz, co się zmieni! 

Fotowoltaika – kolejny etap net-billing

Nowi prosumenci – osoby posiadające przydomowe instalacje fotowoltaiczne zgłoszone po 1 kwietnia 2022 roku – muszą przygotować się na zmiany w systemie rozliczeń. Okres od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku jest bowiem następnym etapem zmian w systemie net-billingu, który – według założeń – ma lepiej dostosować polski rynek fotowoltaiki. 

Od 1 lipca rozliczenia według średniej ceny rynkowej 

Od 1 lipca 2022 roku nadwyżki energii dla nowych prosumentów będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej odnotowanej w poprzednim miesiącu. W ten sposób rozliczenia nadwyżek będą na bieżąco dostosowywane do warunków cenowych. W życie wchodzi także zastosowanie taryf dynamicznych według cen godzinowych, co jeszcze bardziej zmienia dotychczasowy system rozliczeń przydomowych instalacji PV.

Zmiany mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na budżet właścicieli instalacji PV, które wyposażone są w opcje planowanego magazynowania energii. Wówczas bowiem można magazynować energię głównie wtedy, kiedy jest najtańsza, a sprzedawać, gdy jest droższa.

Zdj. główne: Jeremy Bezanger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*