Wraca temat pełnego ozusowania umów cywilnoprawnych. Co zdecyduje rząd?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Wraca temat pełnego ozusowania umów cywilnoprawnych. Co zdecyduje rząd?
Praca

Jak już wcześniej informował rząd, od stycznia 2021 roku wszystkie umowy cywilnoprawne będzie trzeba zgłaszać do ZUS-u. Czy to oznacza także, że zostaną one w pełni ozusowane?

Od początku nowego roku każdą umowę o dzieło będzie trzeba zgłosić do ZUS-u. W założeniu ma to pomóc badać, czy dana współpraca nie powinna być regulowana umową zlecenie. Wielu zatrudnionych na umowach o dzieło obawia się jednak, że zostaną one w pełni ozusowane.

Co na to Minister Rozwoju?

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS-u pojawił się zupełnie niespodziewanie, jako jeden z punktów tarczy antykryzysowej, czyli programu wsparcia dla przedsiębiorców. Jednak Jarosław Gowin, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, twierdzi, że za tym obowiązkiem na razie pójdzie ozusowanie umów o dzieło. Minister przyznaje, że nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania, bowiem praca twórcza ma jego zdaniem szczególny charakter. Z drugiej strony zaznacza, że pełne ozusowanie umów zlecenia wydaje się nieuniknione i może do niego dojść w 2022 roku.

Zmiany po zakończeniu pandemii?

Pandemia niesie szereg wyzwań zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, dlatego odłożenie zmian na późniejszy okres wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba jednak podkreślić, że pełne ozusowanie umów cywilnoprawnych nie jest jeszcze przesądzone, a sam rząd nie prowadził jeszcze pogłębionych analiz potencjalnych skutków takiej zmiany. Nie da się jednak ukryć, że dla pracowników i pracodawców korzystniejsze od planowanych zmian byłoby obniżenie kosztów umowy o pracę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*