9 sposobów na tanie wakacje za granicą

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
9 sposobów na tanie wakacje za granicą
Poradnik

Wakacje coraz bliżej, dlatego warto pomyśleć, w jaki sposób można je zorganizować taniej. Zagraniczny wyjazd all inclusive z biurem podróży jest świetną rozwiązaniem, ale jego cena jest dość wysoka. W jaki sposób można zaoszczędzić na wyjeździe zagranicznym?

1. Szukaj kwartety z dużym wyprzedzeniem

Im bliżej sezonu, tym ceny są wyższe i mniejszy jest wybór miejsc noclegowych, dlatego wakacyjną kwaterę warto zamawiać z rocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu można wynająć apartament w bardzo atrakcyjnej cenie. 

2. Wybieraj mało popularne miejsca

Na wypoczynek wakacyjny warto wybierać mało popularne miejscowości. Dzięki temu cena noclegu będzie niższa i nie będzie wielu pokus do wydawania pieniędzy. Małe miejscowości są świetnym sposobem na wypoczynek z dziećmi, ponieważ nie ma tam tłumów i ceny są niższe.

3. Forma noclegu ma znaczenie

Najtańszą opcją noclegu jest namiot, choć w niektórych krajach np. na Chorwacji cena noclegu na polu namiotowym jest porównywalna do ceny pokoju w kwaterze. Szukając noclegu, warto skorzystać z wyszukiwarki Bookig lub Airbnb. Ciekawą opcją jest również szukanie noclegu przez różne zakupy grupowe np. Groupon.

Bardzo często hotele mają międzysezonowe promocje np. tańsze noclegi w maju. Warto termin noclegu zarezerwować dużo wcześniej. Dzięki temu można uzyskać rabat cenowy.

4. Wyżywienie na wczasach 

Jeśli podróż jest długa, to warto wziąć ze sobą prowiant na drogę. Pozwoli to ograniczyć wydatki związane z jedzeniem w czasie trasy. Najtańszą opcją jest przygotowywanie posiłków na wakacjach samodzielnie. Warto zaopatrywać się super- i hipermarketach (dostępne są w każdym większym mieście za granicą).

Obiady można gotować samodzielnie lub wybierać w restauracjach danie dnia, które najczęściej jest dużo tańsze niż zestawy wybierane z karty. Jeśli chcesz gotować samodzielnie, to warto wybrać pokój z dostępem do kuchni lub apartament z kuchnią.

Grill jest dobrą opcją na obiad, ale tylko Polsce. Za granicą ceny produktów na grill są porównywalne do cen potraw w restauracjach. Jeśli chcesz zjeść obiad w restauracji, to wybieraj sieciówki np. sieć pizzerii. Dzięki temu można zakupić jedzenie dużo taniej niż w normalnej restauracji.

5. Jak tanio dojechać?

Jeśli wybierasz się na wycieczkę za granicę, to warto wybrać się w kilka osób jednym samochodem (dzięki temu można obniżyć koszt podróży). Warto rozważyć również podróż pociągiem, bardzo często PKP w wakacje oferuje różne zniżki.

Sebastian Herrmann/unsplash.com

6. Bądź elastyczny

Jeśli możesz sobie pozwolić na wyjazd z dnia na dzień, to super. Bardzo często linie lotnicze proponują dużo tańsze bilety w mało popularne dni tygodnia np. w poniedziałki. Dlatego warto przeglądać kalendarz lotów na stronie przewoźnika.

7. Korzystaj z konta walutowego

Płacenie kartą walutową za granicą ma bardzo wiele atutów. Głównym z nich jest brak opłat za przewalutowanie i kontrola wydatków. Na konto walutowe warto przelać tylko taką kwotę, jaką przeznaczasz na własne wydatki podczas wakacji. Niestety karty bankomatowe padają bardzo często łupem kieszonkowców, dlatego należy mieć zawsze przy sobie gotówkę.

8. Ogranicz kupowanie pamiątek

Przed zakupem kolejnej pamiątki zastanów się, czy jest Ci ona na pewno potrzebna. Wiele osób wyznaje zasadę collect moments, not things”, dlatego o wiele lepszą i bezcenną pamiątką są zdjęcia, które można wywołać i razem przeglądać.

9. O czym warto jeszcze pamiętać? 

Wakacje należy bardzo dobrze zaplanować, czyli zakupić wszystkie niezbędne leki, maści na odciski, kremy do opalania. Jeśli wakacje są z dziećmi, to przed wyjazdem warto zakupić piłki plażowe i materace. W markecie będą dużo tańsze niż kupione na miejscu.

Zdjęcie główne: Anders Wideskott/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*