Allegro chce konkurować z InPostem? Będzie miało swoje paczkomaty

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Allegro chce konkurować z InPostem? Będzie miało swoje paczkomaty
Finanse

Polscy e-zakupowicze pokochali paczkomaty. Do tego stopnia, że w 2020 roku stały się wśród nich najbardziej popularną formą dostawy towaru. Nie powinno więc dziwić, że Allegro chce mieć własne automaty do odbierania paczek.

Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro, poinformował, że w 2021 roku spółka przeprowadzi pilotaż projektu własnych paczkomatów. Decyzja o ewentualnym wdrożeniu nowej usługi zapadnie po zakończeniu testów. Jeśli będzie pozytywna, rynek paczkomatów mogą czekać duże zmiany. Czy InPost, dotychczasowy lider, ma powody do obaw?

Harmonijna współpraca Allegro z InPostem

Na tę chwilę InPost raczej nie musi obawiać się nowej inicjatywy – firmy niedawno podpisały umowę o współpracy w zakresie usług paczkomatowych na kolejne 7 lat. Jon Eastick podkreśla, że Allegro jest zadowolone z warunków cenowych i jakości obsługi, ale z drugiej strony zaznacza, iż spółka chce rozwijać technologicznie swoją platformę i inwestować w środki trwałe. Dostrzega też ogromny potencjał rynku paczkomatów, na którym wciąż funkcjonuje stosunkowo niewiele podmiotów.

A może będzie przejęcie?

Strony są zadowolone ze współpracy, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości ich relacja ulegnie diametralnej zmianie. Nie chodzi tu o wejście w silną rywalizację rynkową, lecz o ewentualne przejęcie InPostu przez Allegro. Temu ostatniemu przysługuje bowiem możliwość skorzystania z prawa pierwokupu InPostu. Jeśli zatem właściciel największej sieci paczkomatów zechce sprzedać swój biznes, Allegro będzie mogło skorzystać z uprzywilejowanej pozycji i nabyć kluczową infrastrukturę logistyczną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*