Na co zwrócić uwagę, szukając rzetelnego notariusza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę, szukając rzetelnego notariusza?
FinansePrawo

Z pomocą notariusza dokonywane są czynności prawne o dużym znaczeniu: od zawierania umów kupna mieszkania, przez sporządzanie testamentów, aż po działania związane z prowadzeniem spółki. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać dobrego, godnego zaufania notariusza.

Każdy notariusz powinien przestrzegać podstawowych zasad. Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza wskazuje kilka obowiązków, których muszą przestrzegać osoby po aplikacji notarialnej. Wśród nich można wymienić rzetelność, niezależność, bezstronność oraz zachowanie tajemnicy zawodowej. Dodatkowo notariusz ponosi odpowiedzialność za niestaranne działanie w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Teoretycznie więc jakość wykonanych usług nie powinna budzić obaw. Praktyka pokazuje jednak zupełnie co innego. Zdarzają się chociażby przypadki skutecznego podważenia testamentu notarialnego, mimo że notariusz powinien dołożyć wszelkich starań przy sprawdzaniu, czy dana osoba może taki testament napisać. Sam kodeks etyki, czy ewentualna odpowiedzialność notariusza nie gwarantują zatem, że nie pojawią się żadne uchybienia.

Cena nie zawsze oznacza jakość, ale niskie stawki nie powinny zachęcać

Wielu osobom wydaje się, że notariusz wykonuje prostą, a jednocześnie dobrze płatną pracę. Za wystawienie „jednego papierka” pobiera naprawdę wysokie opłaty. Zdarza się więc, że potencjalny klient kancelarii notarialnej pyta o stawkę każdego notariusza znajdującego się w okolicy i stara się wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Warto pamiętać, że za każde niedopatrzenie notariusz ponosi odpowiedzialność swoim majątkiem. Wydaje się więc logiczne, że im większa odpowiedzialność, tym wyższa powinna być cena, którą zapłaci klient. Tym samym niekoniecznie najlepszym wyborem jest kancelaria, która zdecydowanie zaniża opłaty względem konkurencji tylko po to, by przyciągnąć więcej klientów. Pojawia się wówczas pytanie, czy taki notariusz na pewno jest świadomy swojej odpowiedzialności i czy rzetelnie podejdzie do powierzonego mu zadania? Z drugiej strony warto pamiętać, że notariusze mają ustalone pewne widełki cenowe, dlatego można z nimi negocjować stawki.

Dobry notariusz poświęca klientowi czas

Osoby, które zastanawiają się, jak wybrać notariusza, powinny też zwrócić uwagę na jego podejście do obowiązków zawodowych. Chodzi przede wszystkim o to, ile czasu poświęca klientowi. Czy dokładnie tłumaczy, na czym polegają poszczególne czynności, jakie mają znaczenie w świetle prawa i czego należy dopilnować? Dobry notariusz powinien umieć rozwiać wszelkie wątpliwości, przewidzieć potencjalne zagrożenia i wytłumaczyć wszystko w sposób przystępny dla osoby bez prawniczego wykształcenia.

W tym zawodzie dobrą cechą jest także coś, co można postrzegać jako nadgorliwość – dokładne sprawdzanie wszystkich dokumentów czy formalności. Złym wyborem będzie natomiast notariusz, który jest zbyt zapracowany i zabiegany, by poświęcić dostatecznie dużo uwagi swoim klientom i tylko pobieżnie przegląda dokumenty.

Warto zasięgnąć opinii innych

W przypadku notariuszy, tak samo jak przy wyborze innych fachowców, świetną wskazówką mogą być rekomendacje. Notariusz nie może swobodnie się reklamować, dlatego jest duża szansa, że opinie znalezione chociażby w internecie będą zgodne z faktycznym stanem rzeczy. Jeszcze lepiej sprawdzą się rekomendacje rodziny czy znajomych. Nie tylko dlatego, że można im zaufać bardziej niż anonimowym komentarzom zamieszczonym w internecie. Przede wszystkim pytając o zdanie bliskie osoby, można także dopytać o wszystkie istotne szczegóły – na przykład zaangażowanie w pracę, elastyczność czy oferowane stawki.

A może spotkanie informacyjne?

Szczególnie w przypadku ważnych czynności, takich jak zawarcie umowy deweloperskiej, czy zawiązanie spółki warto upewnić się, że wybrany notariusz jest odpowiednim specjalistą. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez wcześniejsze rozeznanie, które możliwe jest dzięki spotkaniom informacyjnym. Warto skorzystać z tej możliwości, wybrać kilka potencjalnych kancelarii i dopiero po odbyciu rozmów z poszczególnymi notariuszami, zdecydować się na usługi jednego z nich. Takie spotkanie informacyjne to najlepszy sposób na zweryfikowanie, czy notariusz rzetelnie podchodzi do swojej pracy, przewiduje wszelkie możliwe rozwiązania i potrafi rozwiać wątpliwości klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*