Na czym polega audyt?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega audyt?
Finanse

Artykuł sponsorowany

Audyt to jedna z form kontroli nad prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ma być to niezależna ocena organizacji lub nawet pojedynczego projektu, która ma na celu weryfikację zgodności z prawem, standardami, wzorcami i określonymi normami. Na czym polega i jak przebiega audyt? Podpowiadamy!   

Jakie są rodzaje audytów?  

W firmach audyt może dotyczyć właściwie wszystkiego. Kontroli podlegają przedsiębiorstwa, poszczególne działy, systemy, procesy, aż do gotowych produktów. Celem przeprowadzania audytów jest przede wszystkim usprawnienie i optymalizacja pracy, a także kontrola zgodności z przepisami i uzgodnionymi normami. Audyt finansowy Katowice to przede wszystkim kompleksowe badanie i analiza sprawozdania finansowego, by stwierdzić, czy na pewno przedstawia ono w sposób rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową firmy. Jest to procedura obowiązkowa, którą okresowo musi przeprowadzić każde przedsiębiorstwo, ale w audytu finansowego mogą płynąć także korzyści. Takie badanie może pomóc we wprowadzeniu optymalizacji w budżecie i ograniczenie kosztów prowadzenia firmy.   

Dlaczego warto przeprowadzić audyt zewnętrzny?  

Często gdy w firmie pojawiają się niekorzystne zjawiska, trudno jest ustalić ich przyczynę. Zazwyczaj pracownicy funkcjonujący w danym systemie na co dzień, nie są w stanie zauważyć drobnych błędów czy nawyków, które mogą leżeć u podstaw problemu. Zatrudnienie zewnętrznego audytora pozwala spojrzeć na sytuację świeżym okiem i z zupełnie innej perspektywy. Dzięki temu w firmie mogą być wprowadzone rozwiązania i optymalizacje, które dotychczas nie były wcale oczywiste. Ekspercka opinia jest również ważna ze względu na doświadczenie i wiedzę, jaką dysponują audytorzy. Ich sugestie mogą bardzo skutecznie wpłynąć na poprawę sytuacji w firmie. 

Każdy przedsiębiorca chce w swoim biznesie wprowadzać optymalizacje i zmiany, które będą generowały korzyści i ograniczały straty do minimum. Audyt to droga do skutecznego osiągania założonych celów i prężnego rozwoju firmy. Jeśli chcesz osiągać sukcesy na rynku i sprawnie zarządzać swoim interesem, zarówno obligatoryjne, jak i nieobowiązkowe audyty, będą ku temu dobrą drogą. Samo przeprowadzenie audytu to jednak nie wszystko. Sporządzone dzięki niemu sugestie i plany należy wcielać w życie, by mogły one przynosić zyski i korzyści dla przedsiębiorstwa. 

Fot.: Sarah Elizabeth/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*