Na co zwrócić uwagę wybierając pościel do hotelu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę wybierając pościel do hotelu?
Poradnik

W hotelowym pokoju bez wątpienia najważniejsze jest łóżko, które zapewnia podróżującym komfortowy sen. Z tego względu niezwykle istotnym elementem wyposażenia hotelowych pokoi jest wysokiej jakości pościel – umożliwiająca utrzymanie higienicznej czystości i wytrzymała na częste pranie. Jakość i wygląd pościeli w hotelu czy pensjonacie wiele mówi o miejscu. Przy zakupie poszwy na kołdrę, poszewek na poduszki i prześcieradła warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym kupiony towar będzie spełniał swoje funkcje przez długi czas.

Porządek musi być – praktyczna strona wyboru pościeli hotelowej

Branża hotelarska rządzi się własnymi prawami. Z tego właśnie względu tekstylia przeznaczone do hoteli różnią się od tych, które kupujemy do domu. Jak w każdej branży, także i tu ważne jest doświadczenie i znajomość rynku.

Wybierając pościel hotelową istotnych jest kilka kwestii, które są kluczem do wyboru produktów pięknych i dobrej jakości. Nie bez powodu pościel hotelowa jest zazwyczaj biała, gładka albo z delikatnym deseniem. Biały kolor pościeli – przeważający w branży – klienci odbierają jako czysty, świeży i higieniczny. Tak też jest w rzeczywistości. Biała pościel to ponadczasowa elegancja – pasuje do każdego wnętrza. Dodatkowo, łatwo utrzymać ją w czystości, a każdą plamkę widać już na pierwszy rzut oka – co także ułatwia selekcję i pracę przy zmianie pościeli na czystą.

Jak mówi Lech Ostrowski, ekspert ze sklepu internetowego 4horeca.com.pl: 

„istotna jest także kwestia ekonomiczna. Pościel z niższą gramaturą pozwala obniżyć koszty prania. Jeśli hotel korzysta z usług pralni zewnętrznej i jednorazowo pierze znaczne ilości kompletów pościeli oszczędność może wynosić nawet kilkaset złotych”.

Prześcieradło na hotelowe łóżko

W przypadku wyboru prześcieradeł warto zaznaczyć, że w przypadku hoteli nie poleca się prześcieradeł z gumką. Wynika to z faktu, że prześcieradła w hotelu powinny być maglowane. Ma to wpływ zarówno na wygląd, jak i na kwestie czystości i higieny. Prześcieradło hotelowe powinno być na tyle duże, aby podwinąć je pod materac. Niedopuszczalne jest aby prześcieradło zsunęło się z materaca, a może się tak stać w przypadku zbyt małego rozmiaru i nieprawidłowej techniki zakładania.

Wielkość prześcieradła uzależniona jest od wysokości materaca. W przypadku materaca o wysokości 20 cm należy doliczyć nieco ponad 20 cm z każdej strony materaca. Dzięki temu prześcieradło można będzie w sposób elegancki i praktyczny założyć na materac zakrywając boki i gwarantując, że nie zsunie się oraz zapewni gościom komfortowy sen.

Kołdra i poduszki – czym kierować się przy wyborze pościeli

W przypadku poszewek na poduszki i poszwy na kołdrę wybór rozmiaru nie sprawia większego problemu. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na inne aspekty, jak wybór odpowiedniego materiału. W zależności od budżetu można wybrać pościel wykonaną z materiałów o różnym składzie. Najlepsza gatunkowo pościel hotelowa wykonana jest w 100 % z bawełny, ale można także kupić pościel z tkaniny o mieszanym składzie.

Ważnym elementem wyboru jest także rodzaj splotu i gramatura materiału. Rodzaj zastosowanego splotu ma bezpośredni wpływ na gładkość, ale też na wytrzymałość tkaniny.

  • Tkaniny o splocie płóciennym – jest bardzo wytrzymała na rozciąganie, ale stosunkowo łatwo ulega przecieraniu. Prawa i lewa strona materiału wygląda tak samo. Materiał o takim splocie cechuje sztywność.
  • Tkaniny o splocie atłasowym – nie jest wytrzymała na rozciąganie, ale jest niezwykle gładka a jaj powierzchnia pięknie lśni.
  • Tkaniny o splocie złożonym z kilku wątków – są grubsze i bardziej wytrzymałe. Cechują je także lepsze właściwości termoizolacyjne.

Dobre praktyki – optymalny wybór pościeli dla hotelu i pensjonatu

Przy zakupie tekstyliów do hotelowych pokoi warto zwrócić uwagę na jakość i bezpieczeństwo użytych materiałów. Produkty z certyfikatem OEKO-TEX dają nie tylko gwarancję najwyższej jakości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa produktu. Znak OEKO-TEX® Standard 100 oznacza, że materiał został dokładnie przebadany pod kątem wpływu na zdrowie człowieka. Przy wydawaniu certyfikatu uwzględnia się ponad 100 kryteriów, a badania ponawia raz do roku.

Produkty o wysokiej jakości z pewnością posłużą dłużej. Pościel produkowana z przeznaczeniem dla branży hotelarskiej jest odporniejsza na intensywną eksploatację i pranie z dodatkiem środków do dezynfekcji. Profesjonalna konfekcja pościelowa zapewni trwałość i piękny wygląd przez długi czas. 

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*