BHP a koronawirus. Co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
BHP a koronawirus. Co warto wiedzieć?
Poradnik

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pandemia koronawirusa zostawiła trwały ślad w społeczeństwie na całym świecie. Jak wskazują badania, jeszcze przez wiele długich lat wirus będzie grasował pośród ludzi. COVID-19 zmienił całkowicie funkcjonowanie poszczególnych placówek i firm. W wielu z nich konieczne jest przeprowadzenie nowych szkoleń BHP, które nauczą, jak bezpiecznie żyć w dobie koronawirusa. Jakie są obecne przepisy BHP dotyczące epidemii COVID-19?

Szkolenie BHP a koronawirus

Ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 jest bardzo wysokie, dlatego pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom niezbędną ochronę w tym zakresie. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego planu działań zapobiegawczych, a następnie jego wdrożenie. Tworząc go, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę:

  • rodzaje prac wykonywanych w firmie z uwzględnieniem możliwości zakażenia się,
  • bieżące rozporządzenia organów administracyjnych dotyczących pandemii,
  • liczbę osób pracujących w konkretnych zespołach,
  • infrastrukturę przedsiębiorstwa, a więc powierzchnię lokalu,
  • rozwiązania techniczne mające zapobiegać zakażeniu.

Konieczne jest ograniczenie liczby osób pracujących w jednym pomieszczeniu lub zapewnienie pomiędzy stanowiskami pracy odpowiednich odległości (ok. 1,5-2 m). Poszczególne sale użytkowe powinny także zostać specjalnie oznakowane. Ważne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, a więc m.in. dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek. Za sposób działania w konkretnym przedsiębiorstwie ostatecznie odpowiada pracodawca, który powinien zarządzić w przedsiębiorstwie odpowiednie szkolenie BHP.

Szkolenia BHP w firmie – dlaczego warto je przeprowadzać?

Każdy pracodawca powinien mieć świadomość tego, że zapewnienie pracownikom firmy odpowiedniego szkolenia BHP i PPOŻ jest jego obowiązkiem. Według polskiego prawa musi on również chronić życie oraz zdrowie zatrudnianych osób, gwarantując im bezpieczne stanowiska pracy. Obecnie epidemia COVID-19 nie jest przeszkodą do zorganizowania specjalnych szkoleń. Wiele firm oferuje je w wersji online. INKA BHP & PPOŻ jest właśnie jedną z takich firm. Zapewnia ona uczestnikom kursu materiały szkoleniowe, a także wysoki poziom wykonywanych usług, za które odpowiadają profesjonalni i doświadczeni pracownicy. W ofercie są zarówno szkolenia wstępne, jak i okresowe. Uwzględniają one działanie w dobie epidemii koronawirusa.

Każde przedsiębiorstwo powinno wdrożyć swój własny plan zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Warto także umożliwić pracownikom udział w specjalnym kursie BHP.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*